Komora veterinárních lékařů České republiky

VetInfo

Kočka není pes, aneb pozor na některá léčiva

Že není kočka malý pes, si pravidelně ověřují chovatelé, kteří vlastní kočku i psa. Nejen že je kočka jinak „mentálně naprogramovaná“, ale i její metabolismus funguje jinak než ten psí.

Pokoutník domácí není jen pavouk

S tak zvanou vinklařinou – tedy jinak řečeno pokoutnictvím – se potýkají všechny profese, k jejichž výkonu je předepsaná určitá kvalifikace a vzdělání. Vinklářem neboli pokoutníkem se označuje osoba, která poskytuje odborné služby bez potřebné kvalifikace nebo potřebné autorizace.

Je to veterinář, nebo to není veterinář?

Člověk se musí mít neustále na pozoru.

Nedávno proběhla tiskem zpráva o falešné gynekoložce, která – ačkoli nevystudovala lékařskou fakultu – používala titul MUDr., objednala si lékařské přístroje i gynekologické křeslo a stačila ošetřit 30 pacientek.

I zvířata podléhají migračním vlnám

Asijský krab v Labi, francouzská zápřednice jedovatá na Litoměřicku, severoamerická želva nádherná v Praze, severoamerický rak pruhovaný ve Vltavě, čínský karas stříbrný na Otavě, asijský psík mývalovitý na Kroměřížsku, korsický muflon na Sedmihoří.

Zima tlapkám nesvědčí

Většině psů a koček zima nevadí a chodit ve sněhu „na boso“ pro ně není nijak nepříjemné. Problémem ale bývají zmrzlá místa a ostré kusy ledu, které mohou poranit polštářek i rozříznout kůži.

Máme se bát ptačí chřipky?

Ptačí chřipka je stejně jako u chřipka člověka virové onemocnění. Typ viru, který způsobuje úhyny ptáků na území ČR, se na člověka nepřenáší. I u ostatních typů chřipkového viru ptáků je přenos na člověka vzácný.

Komora veterinárních lékařů České republiky