Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Aby bylo přikrmování dobrým skutkem

Aby bylo přikrmování dobrým skutkem

Pro 29, 2020

Tisková zpráva Komory veterinárních lékařů ČR ze dne 29. 12. 2020

Aby bylo přikrmování dobrým skutkem

Asi si každý vzpomene na baladu Jaromíra Erbena, Štědrý den… reflektující vánoční tradici, podle které mají i zvířata ochutnat ze stolu hospodáře. Toto ale nelze dnes v žádném případě doporučit. Pes či kočka, kteří jsou během celého roku krmeni krmivem vyváženým a vhodným pro to konkrétní zvíře, mohou díky této tradici strávit část svátků hospitalizováni ve veterinární nemocnici s akutním zánětem slinivky. Nebo mohou alespoň „znepříjemnit“ majiteli sváteční dny průjmem či zvracením.

Lidská strava, ať už sváteční nebo běžná, není pro domácí mazlíčky vhodná. Chce-li někdo svým zvířátkům dopřát, ať jim nadělí raději pamlsky určené přímo pro ně. A že je z čeho vybírat. Zásadní je, aby šlo o dobroty, které normálně požívají. Tj. žádné sladkosti, žádné slanosti, žádné uzeniny.

A to jsme ani nezmínili rizika přikrmování volně žijících zvířat. Ptákům ptačí krmení, drobným opeřencům různá semena, směsi se slunečnicí, zalité v loji nikoli v síťkách, do kterých se mohou zamotat (varují ornitologové). Ostatně přikrmovat by se měli až když nastanou mrazy. Labutím a kachnám raději zbytky zeleniny nebo speciální směsi, pečivo sice sežerou, ale nedělá jim to dobře, navíc neobsahuje žádné živiny jim prospěšné ani vitamíny. Nepřikrmovat koně či jiná zvířata na pastvě z podobných důvodů. A především nepřekrmovat!

Josef Duben
PR KVL

Kontakt pro mediální vyjádření:

MVDr. Radka Vaňousová
Prezidentka KVL ČR
603 928 387
r.vanousova@volny.cz

Josef Duben
PR KVL ČR
602 172 954
dubenjsf@gmail.com