Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Berete si své zvíře s sebou na dovolenou?

Spousta lidí se nevzdává možnosti trávit dovolenou se svým zvířecím kamarádem. Komora veterinárních lékařů ČR v tomto směru doporučuje pečlivou přípravu, protože přibalit si s sebou jen dobrou náladu nestačí.

Kromě osobních věcí zvířete a jeho oblíbené stravy je velmi moudré přibalit lékárničku. Ta by měla obsahovat léčiva a zdravotní materiál na řešení těch nezákladnějších a nejčastější problémů. Neznámé prostředí a radostná, prázdninově rozjitřená mysl, nejsou ideálními předpoklady pro uvážlivé a vždy bezpečné chování. Více než kdy jindy tedy hrozí různá poranění, škrábnutí, naražení, oděrky, poštípání hmyzem či exotickým zvířectvem, alergické reakce, průjmy, záněty spojivek či uší, spálení od sluníčka, úpal či úžeh, napadení vnějšími parazity a tak dále.

Není od věci oslovit svého veterinárního lékaře a poradit se, co je vhodné s sebou pro tyto účely přibalit. Většinou můžeme lékárničku využít dle potřeby také pro sebe či své děti.

Psi, kočky a fretky musejí mít pro cestování pas. Nenechávejte tyto formality na poslední chvíli a zeptejte se svého veterinárního lékaře, jaké podmínky musíte splnit pro legální vstup se zvířetem do té či oné země. Podmínky se v poslední době zpřísňují a také mění, takže nespoléhejte na to, že před dvěma lety jste vše věděli. Základem je kromě pasu i označení zvířete (čipem) a platné očkování na vzteklinu. Podmínky cestování do jednotlivých zemí však nejsou zcela jednotné, proto se o ně zajímejte včas!