Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Biologové z VFU Brno se vrátili z exotických tropů

  INFORMACE, ZPRÁVY, VÝZVY

Tisková zpráva

Brněnští biologové studují v Kostarice ektoparazity

Brno, 15. září 2010 – Už po třetí se v letních měsících biologové z Ústavu biologie a chorob volně žijících zvířat Fakulty veterinární hygieny a ekologie VFU Brno vydali prozkoumávat odlehlé končiny Střední Ameriky. Během terénních pobytů v národních parcích a horských oblastech Kostariky vyšetřují místní avifaunu na přítomnost ektoparazitů – parazitů žijících na těle ptáků. Při své studii už objevili několik doposud nepopsaných druhů roztočů a všenek. Letošní výzkum je zavedl až do vysokohorských biotopů Kostariky a podle nasbíraných vzorků biologové již nyní odhadují, že řadu ektoparazitů ještě významně rozšíří o nové druhy.

ptáků žije v Kostarice přes 850 druhů

Kostarika je rájem pro všechny biology a milovníky přírody z celého světa. Její různorodé přírodní podmínky – od nížin na karibském i pacifi ckém pobřeží přes deštné horské pralesy až k vrcholům řady činných vulkánů – nabízejí neuvěřitelně rozmanitý počet živočichů, což se týká nejen biodiverzity na úrovni atraktivních druhů, jako jsou třeba savci či ptáci, ale třeba i parazitů. Biologové z VFU Brno se při své studii zaměřili na místní avifaunu, která je druhově velmi rozmanitá a na níž dokumentují přítomnost ektoparazitů, jako jsou roztoči (klíšťata, trombikuly, péřoví roztoči) a všenky, blechy či ptakotrudky. Oproti roku 2004, kdy studijní materiál sbírali především v nížinných oblastech u Karibského moře, a roku 2009, kdy se pohybovali ve středních polohách, se během letošního srpna dostali až do vysokohorských oblastí vulkánu Barva a Cerro de la Muerte (Hora smrti).

„Ptáků žije v Kostarice přes 850 druhů, což je víc než v Evropě nebo celé Severní Americe na sever od Mexika,“ říká prof. MVDr. Ivan Literák, CSc., přednosta Ústavu biologie a chorob volně žijících zvířat FVHE VFU Brno. „Našemu ústavu se podařilo získat tříletý grant od Akademie věd ČR, díky kterému se můžeme dlouhodobě a systematicky zabývat výzkumem tamní ptačí fauny a jejich vnějšími parazity. Jednotlivé druhy ptáků v terénu vyšetřujeme na přítomnost ektoparazitů a provádíme sběr vzorků, které po návratu detailně analyzujeme v laboratořích. Za dobu trvání výzkumu se nám podařilo popsat už na osm nových druhů roztočů a devět druhů všenek a při zpracování výsledků fi nálních analýz materiálů přivezených z letošní expedice, které bude probíhat v následujících měsících, očekáváme, že se ještě podaří determinovat řadu nových druhů ektoparazitů,“ doplňuje profesor Literák.

Kostarika je rájem pro všechny biology

Čeští biologové navázali přímo v Kostarice spolupráci s místním rozsáhlým vědeckým institutem INBio (Instituto Nacional de Biodiversidad), kterému zasílají nový typový materiál, jenž při svých studiích doposud zaznamenali. Současně jsou veškeré jejich aktivity koordinovány a povoleny kostarickým Ministerstvem životního prostředí, energie a telekomunikací (MINAET).

Pro více informací kontaktujte:
Veterinární a farmaceutická univerzita Brno
Lucie Stejskalová, tisková mluvčí ,
tel.: +420 541 562 010,
mobil: +420 724 321 352,
e-mail: stejskaloval@vfu.cz, www.vfu.cz