Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Co na zevní parazity

Snad každý domácí mazlíček měl někdy blechy, klíště nebo nějakého jiného kožního parazita. Zejména na psech a kočkách pohybujících se ve venkovním prostředí a větších skupinách najdeme často nějaké to klíště nebo blešku.

Může se zdát, že nejjednodušší je zajít do nejbližšího zverimexu či lékárny a zakoupit volně prodejný přípravek proti blechám a klíšťatům. Volně prodejné přípravky bohužel častým používáním postupně ztrácí účinnost, navíc nemusí být vhodné pro vaše zvířátko. Veterinární lékaři se často setkávají zejména s otravami koček po použití přípravku určeného pro psy.

Veterinární lékař zvolí na základě vyšetření a pohovoru s vámi ten nejvhodnější přípravek. Může to být tableta, která mívá delší dobu účinnosti, než spot-on, navíc účinkuje často i proti dalším parazitům, jako je zákožka svrabová, a usmrtí parazita dřív, než stihne vaše zvíře nakazit některou z přenosných nemocí. Může to být i spot-on (tj. „pipetka za krk“), který dokáže ale blechy či klíšťata i odpudit, nejen usmrtit. Veterinární lékař vám navíc poradí i s ošetřením prostor domácnosti, abyste zvládli parazitární nákazu účinně odvrátit.