Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Darovat zvíře?

České Vánoce
A já bych si přál pod strom klokana,
co se bude smát, když mu řeknu na …
Anebo veselého ptakopyska,
co umí českou hymnu pískat …

Darovat zvíře?

Chystat svým blízkým pod stromeček živý dárek, tedy zvířátko, je velmi problematické. Nejde přece o věc, ale o živého tvora, kterého, když se obdarovanému omrzí, nelze zastrčit do skříně.

Když už se někdo rozhodne někomu darovat rybičky, štěně či kotě, mělo by jít o splnění touhy obdarovaného a nikoli o překvapení. To v žádném případě! Navíc je třeba si uvědomit, že zvíře do domácnosti bude novým členem rodiny a na jeho příchodu se musejí domluvit všichni a musejí s ním i všichni souhlasit. Jedině tak mohou být oni i ono zvíře šťastni.

A po splnění této základní podmínky je třeba vzít v potaz,

že půjde o velké omezení, neboť zvíře musí jíst, pít, mít pelíšek nebo pelíšky či akvárium nebo terárium. Dále pak většina vyžaduje péči a zábavu, snad kromě rybiček, ty se zabaví samy, ale o to větší péči vyžaduje údržba akvária. A nelze zapomínat, že chovat zvířátko může být i dosti nákladné. A nejde jen o stravu, veterinární vyšetření či očkování, která jsou v některých případech povinná, také něco stojí.

Pořídit někomu zvíře není žádná legrace, ale po splnění předchozích podmínek to potěšení a i legrace pro všechny zúčastněné může být.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.