Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Dopis Dr. Dennise Frapiera

  Z ČINNOSTI KOMORY
S doktorem Denysem Frapierem jsme se spolu s Dr. Bernardym setkali ve společenských prostorách pardubického závodiště v průběhu Velké pardubické. Slovo dalo slovo a dr. Frapier se zmínil rovněž o návštěvách českých studentů na jeho pracovišti v marockém Fezu. Protože Komora veterinárních lékařů opakovaně studentům přispěla na cestu a stáž v Maroku, poprosili jsme Dr. Frapiera o krátký článek na téma stáží českých studentů v Ameriican Fondouk.
Překlad hlavních částí jeho dopisu přikládáme.
MVDr. Karel Daniel

Čeští studenti v American Fondouk v Maroku

I really need to apologize, it took me months to put my act together, and finally write the promised article about students coming to American Fondouk Veterinary Hospital Foundation.

In this article I will briefly discuss:

A brief history of the American Fondouk
 Students: How it started
 Students: How are they doing

American Fondouk – není neobvyklé, že pacienta přivádí mladí rodinní příslušníci a na pacientovi pak odjíždí po rušné ulici do města

 

1) Americký Fondouk je charitativní a veřejně prospěšná nadace

Byla založena v roce 1927 ve Fezu v Maroku. Samotné město Fez oslavilo v roce 2008 dvanáctisté výročí svojí historické existence.

Zakladatelkou nadace byla Amy Bend Bishop, Newyorčanka, která do Fezu často cestovala a pozorovala zde zacházení s pracovními zvířaty.

Po návratu do New Yorku založila nadaci „American Fondouk“, v překladu „Americký útulek“. Jeho statutárním účelem byla bezplatná léčba zvířat v Maroku. V roce 1929 zakoupila pozemek, který používáme dodnes. Oficiální registrace nadace byla poté předána Georges Thorndike Angellovi, zakladateli Massachusetts Society for the Prevention to Cruelty to Animals (MSPCA). Od této doby vede MSPCA nadaci až do dneška. Nadace je podporována z veřejných zdrojů i darů.

V roce 2008 nadace léčila 19 886 zvířat různých druhů a v roce 2007 vynaložila šest milionů dirhamů – přibližně 700 000 eur.

Dva základní účely nadace jsou samozřejmě léčba zvířat, ale zároveň také pomoc majitelům a jejich rodinám, tak aby jejich zvíře bylo opět možno použít k práci.

2) Studenti z Čech: Jak to začalo

V roce 1997 MVDr. Iveta Ulmanová z Komárova navštívila Maroko a ve Fezu si všimla veterinární nemocnice, vstoupila a požádala, jestli se může podívat, co děláme a případně se přidat. Připojila se k nám na dvě dopoledne.

Potom se vrátila v roce 1998, pár dní pracovala s námi a pak se zeptala, jestli bychom mohli vzít studenty na praxi. Souhlasil jsem.

V roce 1999, MVDr. Daniela Lukešová přezdívaná Lvice – už si nepamatuji proč – přijela se čtyřmi studenty. Potom v roce 2001 se Dr. Lukešová vrátila a přivezla značné množství léčiv. Jestli se dobře pamatuji byla sponzorována společností Ford Motor Company.

Takto začaly studentské návštěvy v American Fondouk Veterinary Hospital.

 

Dr. Frappier a praktikanti – Denys Frappier zpovzdálí kontroluje léčebné postupy studentů

Před dvěma lety brněnská univerzita – Fakulta veterinárního lékařství s námi uzavřela dohodu o praxích studentů posledního ročníku či po promoci.

Denys Frappier ve své kanceláři ve Fondouku

 

Studenti: Jak si vedou?

Vedou si dobře.

Na praxích jsou u nás studenti ze Spojených států, Kanady a Evropy – vaši studenti jsou výborní.

Jejich znalosti jsou nadprůměrné. Jejich dovednosti jsou jen dobré. Proč? Jednoduše protože sami dělají velmi málo, to je normální.

Kolik rutinních chirurgických zákroků mají studenti možnost udělat; rutinními zákroky myslím kastrace, hystero-ovariektomie atd. Velmi málo. Někteří studenti nikdy nekastrovali kočku.

Chápu, že fakulta nemůže připustit zákroky studentů na zvířatech klientů. Myslím, že studenti po asistenci u rutinních chirurgických zákroků by mohli, v přítomnosti profesora, provádět menší chirurgické zákroky.

U nás v American Fondouk mohou studenti provádět rutinní chirurgické zákroky se mnou, občas jim něco vytýkám, občas je rozbrečím, studenti pracují vcelku dobře, ale velmi pomalu. Ale to není problém, jakmile nabudou víc zkušeností, budou dělat rychleji.

Jsem si jistý, že důležité je, aby fakulta učila, formovala a cvičila studenty, tak, aby z nich byli veterinární lékaři – „doktoři“.

Nepochybuji, že po promoci jako čerství absolventi budou kastrovat hodinu místo 20/25 minut. Hlavně jim dejme šanci, budou to postupně dělat lépe a rychleji. To samé při diagnostice kulhání, zabere jim to věčnost, ale dejme jim šanci, aby se zlepšili. Jsem přesvědčen, že zakrátko budou velmi dobří. Vaši studenti, „moje děti“, jsou dobří, věřme tomu.

Závěrem bych chtěl gratulovat profesorům brněnské veterinární fakulty, učí výborně. Dobrá práce.

Medicína prvně, chirurgie poté, byť to chirurgové neradi.

Chyby jsou úspěchem, pokud se z nich poučíme.

Warm regards

 
Denys Frappier dvm, Executive director, American Fondouk