Časopis Zvěrokruh 9/2018
     Informace - zprávy - výzvy

Anna Šimaliaková

Jak fyzicky zdatní jsou veterináři

Veterinář musí být zdatný. Vzpomínám na slova Dr. Kubernáta, když jsme se ptali, proč musíme na univerzitě povinně chodit na hodiny tělocviku. Tehdy jsem nevěřila. Až v praxi jsem pochopila, že měl pravdu. Veterináři, kteří se účastnili veterinárního ultramaratonu, zdatní jsou. V krásném prostředí Opolských Beskyd – Zlatohorské Vrchovině se běžel a šel ultramaraton o délce přes 61 km, začínal v polském Prudniku a končil na vrcholu jesenického Pradědu.

Organizátorem byla Polska Izba Lekarsko-Veterynarijna a KVL. V kategorii ženy – chůze zvítězila Helena Kozmonová (ČR), druhé místo obsadila Agnieszka Stachera a třetí místo připadlo na Mariannu Szczypku.

Všechny dámy zdolaly trasu za 14 hodin 28 minut. Rozhodovaly pouze vteřinky. V kategorii muži – chůze zvítězil Jaroslaw Krol v čase 12 hodin 47 minut následován Markem Wislou a Petrem Kozmonem (ČR). V kategorii muži – běh přiběhli společně na vrchol Rafal Kafk a, Michal Molenda a Marek Olszewsky v čase 10 hodin 26 minut. Vítězem byl zvolen Rafal, kterému na vrcholu Pradědu fandila i tříměsíční dcerka Marysja. Ultramaraton Prudnik–Praděd byl přidružen k akci PTTK (obdoba KČT). Celkově nejrychleji tuto trasu zdolal Przemysław Marciniak v čase 7 hodin 14 minut a 51 sekund, druhý doběhl Dawid Tkacz a pak už následovala výše uvedená trojice veterinářů, Rafal, Michal a Marek. Počasí účastníkům přálo a akce byla velmi zdařilá. Upoutávku na následující ročník jistě najdete v některém z příštích Zvěrokruhů. Jste všichni srdečně zváni, ať už jako aktivní účastníci, nebo fanoušci. Obdiv patří všem, kteří náročnou trasu zdolali, a vítězům srdečně gratulujeme.