Zdeněk Burda Takové bylo téma diskusního kulatého stolu, které se uskutečnilo jako součást XIX. sněmu KVL v Darovanském dvoře.
Ze studie Parlamentního institutu z března 2007, kterou vypracovala Klára Medková, se ukázalo, že jen devět členských zemí EU a Švýcarská konfederace má tuto problematiku zapracovanou ve svých zákonných předpisech a to ještě různým způsobem. Zvláštní důraz je přitom kladen na vlastnictví hospodářských zvířat. Ostatní členské státy EU problematiku zvíře věc x nevěc neupravují vůbec. Je proto zásadní otázkou, zda a jak se tímto tématem zabývat, když to po České republice nikdo nechce ani EU ne. Bezesporu nového občanského zákoníku (podobně jako trestního zákoníku, který již platí od 1. 1. 2010) je opravdu potřeba. Musí odrážet a řešit nové společenské i vlastnické vztahy, protože ten stávající je formulován na úplně jiný společenský systém, který nelze neustálými novelami uspokojivě trvale vyřešit.
Je třeba zavést pořádek, jak už je ostatně napsáno v preambuli Chammurabiho zákoníku, který je datován 1792 – 1750 př. n. l. (viz obrázek). Hned na začátku diskuse se ukázalo, že důležitý je úhel pohledu. Ten právní, veterinářům vzdálenější, dnes říká, že živé zvíře je věcí. Ten biologický a samozřejmě veterinárnímu stavu bližší říká pravý opak, že zvíře není věcí. Čím tedy je? S takovým přístupem počítá i nový občanský zákoník, ale je třeba dobře uvážit do všech podrobností, co to bude znamenat pro reálný život. A tady si myslím, nejen já, že je kámen úrazu.
Co je to zkrocené zvíře? Je domestikované, ochočené, nebo snad prošlo výcvikem v cirkusu? Znáte snad z veterinární legislativy pojem „zkrocené zvíře“? Já jsem se jen z důvodové zprávy dočetl, že se jedná o zvíře v zájmovém chovu a přiměřenou dobou je lhůta šesti týdnů. Jednalo by se vlastně o vyvlastnění, ale jak by to bylo v souladu s Listinou základních práv a svobod. A hlavně, jak by se lhůta šesti týdnů vlastně počítala? Takových otázek minuje v navrhovaném textu je ještě celá řada, obchodní a dědické právo nevyjímaje. Zajímavý byl i aspekt, který zazněl, bohužel, až po semináři z hlediska pojištění zvířat i veterinárních lékařů. Navrhovanou změnu, kdy už živé zvíře nebude věcí, zatím vůbec nikdo do předpisů o pojištění nepromítl.
To by bez jednání a konzultace s KVL neměla udělat a neměla by opakovat svůj špatný a nevstřícný postoj z minujelosti. Podle nového občanského zákoníku bude třeba reálně žít a ne hledat cesty, jak ho obcházet.
Závěr semináře lze považovat za rozumný a názorově vyvážený. Zatím ponechat věci tak, jak jsou, tzn. že živé zvíře je věcí. V případě, že bude vůle na celé problematice něco změnit, je třeba jednat s navrhovateli zákona. Děkuji za pomoc a podporu při organizování kulatého stolu Luboši Hoškovi a Janu Bernardymu
|
Veterinární klinika Aesculap v Prostějově hledá do svého týmu veterinárního lékaře, lékařku do ordinace malých zvířat a případnou výpomocí v praxi velkých zvířat.
Hledáme kolegu se zájmem o práci a další vzdělávání v oboru. Pozice je vhodná i pro (budoucí) absolventy.
Nabízíme práci v příjemném kolektivu, nadstandardní přístrojové vybavení, práci na HPP a podporu dalšího vzdělávání, úhrada komorových poplatků atd.
V případě zájmu nás kontaktujte na veterinapv@seznam.cz, Bližší informace telefonicky či osobně.
... přejít na inzerci