Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Každé prase vyšetříme

  INFORMACE, ZPRÁVY, VÝZVY

Josef Duben

Zabavit… se!

Potěšit hlavu, srdce, žaludek, střeva,
každý den je to, prostě, trošičku třeba.
A zlikvidovat, vytěsnit ze sebe zvíře!
Zlé duchy do osmi prasat! Že je to k víře?

… vypadá, jako by přicestovalo z dalekých krajů, ale když se přidá “knedlo a zelo”, od českého čuníka je k neroznání

 

O účinnosti našeho státního veterinárního dozoru svědčí, že se do tržní sítě nepropustí nic závadného. Na jatkách veterinární inspektoři samozřejmě prověřují jatečná zvířata česká, moravská či slezská, ale i jatečná zvířata ze zemí EU. Ta musí být doprovázena příslušnými veterinárními dokumenty, které jsou taktéž kontrolovány.

O pečlivosti našeho dozoru svědčí následující údaje: Za uplynulých 12 měsíců (od července 2009 do července 2010) bylo vyšetřeno 156 prasat s podezřením na tuberkulózu, která byla dovezena na jatky v ČR ze zemí EU. Z toho bylo 107 zvířat pozitivních na Mycobakterium (105 Mycobacterium avium subsp. hominisuis a 2x Mycobacterium avium subsp. avium) – 78 prasat pocházelo z Francie, 29 z Německa. Zabaveno a zlikvidováno tedy bylo: 20 hlav, 131 střev a žaludků, a osm celých prasat.

78 prasat pocházelo z Francie, 29 z Německa

Pokud se TBC prokáže jen v jedné mízní uzlině nebo jednom orgánu, zabaví se pouze příslušná část těla, pokud se TBC prokáže na více místech těla, zabaví se celé tělo.

Mycobacterium avium je sice přenosné na člověka, nicméně se nejedná o lidskou tuberkulózu (tj. Mycobacterium tuberculosis).

Z uvedených skutečností lze vyvodit, že to je dobrá zpráva pro zákazníky. Jsou chráněni veterinárním dozorem, který při vyšetření na jatkách prověří každé jatečné zvíře.

 
Josef Duben,
tisk. mluvčí SVS ČR


Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz