Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Kdo je v televizi, ten je

Kdo je v televizi, ten je

Nevelký úspěch pražské “veterinární tiskovky” na konci května se dá svést na předvolební chaos, ale jen z poloviny. Novináře lákaly předvolební akční trháky, kde o legraci nebyla nouze a zašli tedy raději jinam. Ostatně v té době byl v kurzu úplně jiný prezident: kdyby pozvánky rozeslal zfackovaný David Rath, bylo by na sále jinak nabito. Už deset minut před začátkem bylo jasné, že povídání o nemocech omráčí jen málokoho.

Hlavní zprávou veterinární Komory byla sice horká novinka o národním ozdravovacím programu nákazy BVD (Bovinní virová diarhoea), ale nebyl o ni valný zájem. Přítomný zpravodaj ČTK by mohl situaci zachránit, jeho povinností je být na místě a přeposlat zprávu všem redakcím. Ty ji pak možná zařadí, pokud bude zajímavá pro čtenáře a pokud obstojí v konkurenci ostatních zpráv denní nabídky. Pro českého čtenáře byla informace zajímavá tím, že zemědělci budou muset nechat vyšetřit stáda a zbavovat se nemocných krav, a že nás to přijde na miliony. Novinářským tahákem je fakt, že SVS zvolila tu nejdražší – tzv. švédskou metodu tlumení, tedy likvidaci všech nemocných kusů. A že KVL ČR s tím nesouhlasí. Českého čtenáře by mělo zajímat, na kolik přijde celá legrace peněz a kolik by se dalo ušetřit, kdybychom názor Komory vyslyšeli. Kromě ekonomických, ekologických a zemědělských rubrik denního zpravodajství by zpráva s pomocí vidiny demonstrujícího sedláka s vidlemi na dálnici klidně uživila i lidový Blesk a televizi Nova. I ty nejprestižnější profese tato média dávno přestaly podceňovat, protože znají novodobé pořekadlo, že kdo je v televizi, ten je.

Sdělení se ale s mediální odezvou nesetkalo: Podezření, že SVS dělá chybu, Komora nevyslovila, nezkonkretizovala sumu peněz, která půjde na zmar kvůli špatnému rozhodnutí SVS i za zbytečné bakaláře. Novinář tedy odchází z tiskovky a nechápe, proč by zrovna dnes měl jeho čtenář číst o tom, že naše krávy mají již mnoho let průjem.

Pavla Hobstová