Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Kočka jako dermatologický pacient

  Časopis Zvěrokruh 6/2014
     Informace – zprávy – výzvy

Zuzana Soběslavská

(reflexe odborného semináře)

 

Není to tak dávno, kdy KVL ČR zveřejnila pozvánku na seminář z dermatologie koček. Vcelku živě si vzpomínám na své první emoce. Přiznávám, že zrovna kožní onemocnění koček nepatří mezi mé oblíbené obory veterinární medicíny. Je to dané tím, že informace získané během studia na alma mater jsou sporé, internet se s články a studiemi moc nepřetrhne, něco napoví anglicky psaná literatura, ta česká vesměs raději mlčí.

A tak škrábající se kočka vyčkávající v čekárně na ošetření rozhodně nepatří k mým nejmilejším pacientům. Pokud tedy v jejím kožichu či na kůži s ulehčením nenajdu nějaké drobounké příživníky.

Proto jsem věděla, že na tento seminář chci rozhodně jet. Také díky obsazení přednášejících.

 

O sychravém májovém víkendu se k přednáškám sešlo něco přes dvě stovky účastníků. Program byl poměrně intenzivní, přehledně probrat ve dvou dnech kožní problémy koček je velký úkol. Přednášející se ho ale zhostili bravurně, způsobem sobě vlastním.

Základem úspěchu, jak se v dané problematice zorientovat, je mít dobře zažitý postup (para)klinického vyšetření, které nás dále posune v diferenciální diagnóze, v povědomí chovat jednotlivé nozoologické jednotky a dokázat si všimnout patognomických znaků … a to se nám právě přednášející interaktivním způsobem snažili předat. O jejich schopnostech přednášet danou problematiku zajímavě a hlavně stylem blízkým klinickým praktikům svědčí i množství kladených dotazů po jednotlivých částech programu, také i reakce v auditoriu během výkladu.

 

Víkend byl nakonec poměrně náročný, spousta informací a fotografi í z praxe nás doslova zahltila.

Doufejme, že ale hlavně poslouží našim kočičím pacientům ke správné a efektivní léčbě.

V duchu okřídlené věty, že kočka není malý pes, věřím, že v budoucnu budou následovat další semináře z oblasti felinní medicíny. Nejen proto, že počet koček přiváděných k ošetření stoupá.

 
Zuzana Soběslavská