Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Kočka v ordinaci – RAGDOLL

  Časopis Zvěrokruh 11/2020
     Pro praxi


Uměle vzniklé plemeno ze zámoří – z Kalifornie

Ragdoll patří mezi relativně mladá plemena koček. Ve FIFe bylo toto plemeno uznáno v roce 1991. Vzniklo v 60. letech 20. století v Kalifornii, kde se náhodně zkřížila bílá dlouhosrstá kočka s kocourem připomínajícího plemeno birma.


Březí kočka utrpěla autoúraz bez vážných zjevných zranění, ale chovatelka tvrdila, že kočka po nehodě při zvednutí do náruče uvolnila svalstvo, zůstala viset, byla velice milá a přítulná a tím se podobala hadrové panence. Údajně narozená koťata se chovala stejně a chovatelka příbuzenskou plemenitbou dále tuto vlastnost i vzhled koček udržovala. Je zcela jasné, že poúrazový stav se těžko může změnit v genetickou informaci. Měla jsem v rukách desítky ragdolů různého stáří i pohlaví, ale žádný se nechoval jako hadrová panenka, neměl povolené svalstvo a v náručí nevisel. To mi potvrdili i chovatelé. Přesto je to velmi líbivá kočka a je u nás na třetím místě v počtu chovaných koček a odchovaných koťat.

Povahově jsou to milé, klidné, hravé, neagresivní kočky. Jsou uznané ve třech kresbách - colorpoint (akromelanické zbarvení), bicolor (s bílou) a mitte (jiné rozložení bílé) a ve 20 barevných varietách. Jsou velké, masivní s pevnou kostrou i svalstvem, hlava kulatá, nos je jen lehce prohnutý v horní třetině.

 


Na rozdíl od ostatních plemen je lebka mezi ušima plochá. Uši středně velké, široce posazené, oči oválné, intenzivně modré, ocas dlouhý, srst středně dlouhá, hedvábná, bez tendence z plstění.

I když ragdolové vznikli z velmi úzké příbuzenské plemenitby, zřejmě chovatelé dobře vybírali a toto uměle vzniklé plemeno je relativně zdravé. Z genetických vad se vyskytuje a kontroluje HCM (MyBPC3/R820VV) a rentgenologicky a ultrasonograficky se zjišťují případné jiné choroby srdce.

Pro výbornou povahu a komunikativnost jsou přímo předurčeni pro felinoterapii.

Květoslava Mahelková