Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

… letem veterinárním světem

  Časopis Zvěrokruh 9/2015
     Informace – zprávy – výzvy

Proč dělají i chytří veterináři špatná finanční rozhodnutí

My veterináři čelíme velmi specifickým psychologickým lákadlům, která se týkají koupě rozličných věcí a jejich ceny v poměru k našim příjmům. Uvedu zde jeden příklad (a místopřísežně prohlašuji, že se netýká mě ani mého života):

MVDr. Zadlužený si chce koupit kolo. Právě se dodíval na záznam Tour de France a je skálopevně přesvědčen, že mu něco v jeho životě uniklo.

Pohrává si s myšlenkou, jak po počáteční investici do potřebného vybavení a sedmi měsících tréninku vyrazí na svůj první závod, který mu dá zapomenout na poštěkávající psíky a jejich otravné majitele.

Na Amazonu si objedná vše nutné: kolo, speciální cyklistický oděv z elastických vláken značky Spandex, osvětlení, cyklistické pomůcky atd. Půjde o velmi rozumný nákup, pomyslí si, v hodnotě asi 4000 amerických dolarů. Co řekne manželce? “Vždyť o nic nejde! Vydělávám 80000 dolarů ročně! A mají poštovné zdarma! Za dva měsíce to mám doma zpátky a potenciální výhody této koupě jsou neoddiskutovatelné! Není o čem dále debatovat!”

Proč dostal MVDr. Zadlužený od své manželky pěstí do obličeje? Odpověď je asi pro mnohé z vás nabíledni. Její reakce byla velmi spontánní, ani na Googlu nezjišťovala podrobnosti o cyklistice. Jde o typický scénář, který mnohé z nás přivádí do problémů. Jakmile nám náš mozek zavelí k utrácení peněz, přestaneme vidět věci v souvislostech. V těchto chvílích se soustředíme jen na to, že něco chceme. Začneme velmi racionálně zdůvodňovat své iracionální nápady a vsugerujeme si, že utrácení je v pořádku.

Jistě, Dr. Zadlužený za rok vydělá svých 80 tisíc USD hrubého. Nicméně již zapomněl dodat, že po zdanění mu jich zbude 54 tisíc. A že splácí hypotéku, o které si také myslel, že umořit ji nebude problém, přestože se k ní uvázal na 30 let. Také má BMW na leasing (ostatně je to doktor). Nyní je z 80 jen 18 a hádejte co: to je přesně ta částka, kterou ročně splácí za bankovní úvěr ze studií.

A mimochodem, auto na leasing nutí MVDr. Zadluženého platit prémiové pojištění. Při těchto a dalších závazcích, které zahrnují inkaso, potraviny a osobní útraty je skoro s podivem, že se dokázal oženit s někým o něco zodpovědnějším.

Právě popsaná lákavá nebezpečí číhají za každým rohem. Naše psychika hraje v rozumném managementu našich financí zásadní roli. Celé to pak může být zkomplikováno dluhy ze studií, které většina z nás musela či musí splácet.

Nebuďte jak MVDr. Zadlužený. Snažte se být ke svým financím odpovědní a objektivně posuzujte, co si můžete dovolit a co nikoli.

 

(Zdroj: DVM360 MAGAZINE, autor: Jeremy Campfield, DVM, publikováno: 1. prosince 2014)

Dr. Jeremy Campfield pracuje na privátní klinice v jižní Kalifornii, která je zaměřená na akutní péči a první pomoc. Je také náruživým vyznavačem kitesurfingu.

Překlad: Martin Grym