|
||||||||||||||||||
Doc. MVDr. Josef Illek, DrSc Dipl. ECBHM Odborný garant sekce na Světovém veterinárním kongresu v Praze
Na jeho referát navázal Dr Johan Khol z Vídeňské veterinární univerzity, který se zabýval metodami diagnostiky. O zkušenostech s řešením diagnostiky paratuberkulózy v ČR velmi fundovaně hovořila Mgr. Slaná, Ph.D., z VÚVeL Brno. S kolektivem spoluautorů poukázala na současný stav ve výskytu paratuberkulózy skotu v ČR, vývoje prevalence paratuberkulózy a rozvoj diagnostických metod. Prezentovala srovnání metod detekce patogenu pomocí ELISA a PCR. Další prezentace vhodně doplňovaly dané téma nebo řešily problematiku dalších infekčních onemocnění. Jednání sekce zakončil doc. MVDr. Pavel Novák, Ph.D., který prezentoval zásady biosekurity v chovech skotu.
Prof. K. Doll se ve své přednášce věnoval imunologickým aspektům onemocnění telat. Upozornil na význam kolostrální imunity a imunity laktogenní. Zdůraznil význam vakcinace vysokobřezích krav v problémových chovech a včasného a dostatečného napojení narozených telat kvalitním kolostrem. Doporučil zkrmovat 0,5 až 1 litr kolostra telatům až do stáří 14 dnů, které jsou napájeny nativním mlékem či mléčnou náhražkou. U takto napájených telat je výskyt průjmových onemocnění minimální. Rovněž se věnoval prevenci respiračních onemocnění telat a mimo jiné doporučil intranazální vakcinaci a následně vakcinaci klasickou proti nejčastějším patogenům. Ve své prezentaci se zabýval i problematikou BVD a možnými komplikacemi souvisejícími s touto virózou. V této souvislosti upozornil i na problém neonatální pancytopenie telat. Přednáška byla bohatě obrazově dokumentována.
Patoanatomickým vyšetřením 680 postižených telat zjistil vrozené defekty u 24 %, přičemž jednoznačně převažovaly defekty na trávicím ústrojí. Relativně časté byly i defekty štítné žlázy, pupeční a jaterní kýly. Přednáška byla rovněž bohatě dokumentována. Zásadní referát k managementu zdraví v chovech dojeného skotu přednesl prof. J. Cannas da Silva z Veterinární fakulty Lisabonské univerzity. Poukázal na význam zdraví pro produkci a reprodukci skotu a na zásady poradenské činnosti. Zdůraznil nezbytnost komplexního přístupu a úzkou spolupráci chovatele a veterináře. Ve své prezentaci zohlednil svoje bohaté zkušenosti z poradenské činnosti, kterou poskytuje. Problematikou produkčních chorob dojnic se zabýval doc. Illek. S kolektivem spoluautorů zhodnotil zdravotní a produkční situaci ve vybraných chovech dojnic, a to s ohledem na plemennou příslušnost a fázi mezidobí. Poukázal na složitost peripartálního období a na závažnost výskytu produkčních chorob v postpartálním období. Upozornil na vysokou prevalenci subklinické hypokalcemie, steatózy jater, ketózy a subakutní bachorové acidózy v tomto období. Rovněž poukázal na problematiku karencí vitamínu E, beta-karotenu, selenu a mědi.
Na jeho přednášku navázal prof. T. Wittek s problematikou bachorové acidózy u dojnic. Zaměřil se na výskyt, etiologii, patogenezi a prevenci subakutní bachorové acidózy (SARA), kde prezentoval svoje bohaté zkušenosti s tímto onemocněním.
Obě přednášky vycházely z bohatých praktických zkušeností a vědeckých poznatků autorů. Problematice poruch puerperia se dále zabýval prof. Mee z Irska. Sekci zakončil doc. Čech z VFU Brno kolektivní prezentací, která se zabývala odběrem folikulární tekutiny a měřením acidobazické rovnováhy ve folikulární tekutině. Práce zaujala svým exaktním řešením všechny zúčastněné. Sekci Mastitidy předsedal prof. Sarne De Vliegher z veterinární fakulty v Gentu. Jeho prezentace byla zaměřena na zhodnocení vlivu CNS na zdraví mléčné žlázy. Prezentoval výsledky svých studií týkajících se epidemiologie, diagnostiky a prevence infekcí CNS v chovech v Belgii. Prof. J. Smola prezentoval výsledky a zkušenosti s diagnostikou mastitid přímo na farmě. Se svými spolupracovníky na základě rozsáhlého sledování prokázal vhodnost uvedené metody v diagnostice mastitid. Jeho přednášku doplnila prezentace autorů Věříš, Krejčí a kol. rovněž zaměřená na stájovou diagnostiku mastitid. Problematikou onemocnění prstu, respektive paznehtů dojnic se zabýval prof. J. Kofl er z veterinární univerzity ve Vídni. MVDr. O. Bečvář., Prof. Kofl er prezentovali moderní elektronický dokumentační systém využívaný v monitoringu onemocnění paznehtů u skotu. MVDr. O. Bečvář prezentoval své poznatky o možnostech úpravy paznehtů krav v průběhu první laktace. Poukázal na faktory ovlivňující růst rohoviny paznehtů a na možnost využití vhodného systému ustájení pro spontánní abrasi rohoviny. Kromě uvedených vyžádaných přednášek byly prezentovány zajímavé práce formou krátkých sdělení a prostřednictvím posterů. Celkem bylo předneseno 52 referátů a prezentováno 88 posterů. Účast, v na jednání jednotlivých sekcí byla poměrně dobrá, pohybovala se od 60 do 136 účastníků. Na závěr každé sekce proběhla zajímavá diskuse. Jednání byla dobře řízena, za což děkuji jednotlivým předsedajícím sekcí.
|
Zavedená veterinární ordinace pro malá zvířata ORDINAVET v Olomouci hledá do svého týmu veterinárního lékaře/veterinární lékařku na HPP.
Praxe v oboru vítána, není však podmínkou. Pozice je vhodná i pro absolventy.
Nabízíme: Přátelský mladý kolektiv ve složení paní doktorka a dvě sestřičky. Dvousměnný provoz s příznivou pracovní dobou, Příjemné pracovní prostředí.
Naší nové kolegyni/kolegovi do týmu šikovnou sestřičku s praxí. Příznivé platové podmínky, bonusový systém. Příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění. Vstřícný přístup založený na ochotě dohodnout se k oboustranné spokojenosti.
Pokud Vás naše nabídka práce zaujala, zašlete svůj životopis na adresu ordinavet1@seznam.cz.
... přejít na inzerci