Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Obraz na titulce – Alfred Sisley, Na břehu řeky

  Společenská rubrika

Alfred Sisley

Na břehu řeky

 

I když se říká, že řemeslo má zlaté dno, o malířském řemesle si to myslí málokdo. Ani otec autora obrazu na dnešní titulce Zvěrokruhu , anglický obchodník ve Francii, který zbohatl na obchodech s Jižní Amerikou, nebyl výjimkou a poslal Alfreda do Londýna, kde se měl vyučit řemeslu obchodníka, stejně jako jeho otec. Po pěti letech strávených v Londýně se ale vrací 1862 do Paříže a nastupuje do učení v ateliéru malíře Charles Gleyre. Tady poznává další dva dnes k historii umění neodmyslitelně patřící francouzské malíře, kteří se stávají také jeho celoživotními přáteli. Jsou to Claude Monet a Auguste Renoir.

Jeho vzory byli angličtí krajináři, především John Constable a Williem Turner a z francouzských malířů především Gustave Courbert a Camille Corot. Na Pařížském salonu 1867 vystavuje poprvé svůj obraz, ale jeho styl se pomalu začíná měnit a asi od roku 1870 se již jasně hlásí k impresionistům a jejich malířskému stylu. Až do roku 1870 byl fi nančně podporován rodinou, ale během německo-francouzské války v letech 1870–1871 rodina přichází o svůj veškerý maletek a Sisley tak zůstává bez prostředků, a to až do konce svého života. Jen díky podpoře svých přátel, kteří občas odkoupili nějaký obraz, se mohla celá jeho rodina fi nančně udržet nad vodou.

V roce 1879 se pokouší na Paříškém salonu, ale jeho odmítnut a v roce 1882 se účastní velké výstavy impresionistů, kde vystavuje svých 27 obrazů. Někteří impresionisté jeho způsob malby spíše zavrhovali a sám van Gogh v jednom ze svých dopisů bratrovi Theovi napsal, že Sisley je nejhorší a nejněžnější impresionista.

Za svůj život se Sisley nedočkal uznání které si dozajista zasloužil. V roce 1895 lékaři zjistili, že se u něj projevila rakovina hrtanu a o čtyři roky později, v roce 1899 v padesáti letech, Sisley na tuto nemoc také umírá.

Jeho obrazy zaujmou jemnými barevnými tóny–holubičí modř, zelené, růžové, fi lalové a krémové tóny modelují krajinu až skoro ve snovém či pohádkovém klidu a míru.

Jeho obrazy, a není jich málo, najdeme v galeriích po celém světě. Praha, Vídeň, Mnichov, Kolín nad Rýnem, Frankfurt nad Mohanem, Kodaň, Boston, New York. Ať už se ocitnete v kterékoliv civilizované zemi, určitě najdete galerii, která nějaký obraz se signaturou Sisley vystavuje.