Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Obraz na titulce – Edgar Degas; Dostihoví koně

  Časopis Zvěrokruh 10/2018
     Společenská rubrika


Edgar Degas,

Dostihoví koně


 

Na titulce časopisu Zvěrokruh jsme se setkali s pracemi celé řady umělců, se zástupci mnoha stylů a žánrů, ale s Edgarem Degas, se setkáváme poprvé. Narodil se 19. července 1834 v Paříži jako syn bankéře původem z Neapole, který v Paříži vedl pobočku rodinné banky. Po skončení gymnázia začal na přání otce studovat práva, ale dlouho u studií tohoto oboru nevydržel. Rozhoduje se pro uměleckou dráhu a otec ho, což se v této společenské vrstvě nestávalo často, v jeho snažení podporuje. Pronajímá pro něj ateliér a finančně ho podporuje. Začíná studovat u Louise Lamothe, žáka Ingrese, o dva roky později začíná studovat na umělecké škole, ale pak se rozhoduje studovat na vlastní pěst. Chodí do muzeí a kreslí antické sochy a reliéfy, kopíruje staré mistry.


Jak bylo v té době běžným zvykem, vydává se v roce 1856 na studijní cestu. Tráví nějaký čas v Neapoli, Římě a Florencii a všude pilně kreslí. Po třech letech se Degas vrací do Paříže, maluje několik velkoformátových obrazů s historizujícími tématy. Jeden z těchto obrazů–bojovou středověkou scénu, vystavuje 1865 na Pařížském salonu. Obraz zůstal bez odezvy jak u kritiky, tak i u publika, a to bylo začátkem jeho nové cesty. Začíná se věnovat malbě tehdejšího pařížského života.

Jeho starší a zkušenější současník Edouard Manet, se kterým se poznal v době studia starých mistrů v Louvre, mu vypomáhá radou a seznamuje Edgara Degase s tehdejší pařížskou uměleckou scénou. Degas tak poznává umělce, jako je Paul Cezanne, Auguste Renoir, Emile Zola, a především uměleckého kritika Edmonta Duranty.

V roce 1874 se stává hybnou silou jinak smýšlejících a tvořících umělců a organizuje řadu výstav, kterým se později začne říkat výstavy impresionistů. Skupina se svými výstavami pokoušela prolomit monopol konzervativního Pařížského salonu.

S postupujícím věkem slábl Edgaru Degasovi zrak a to tak silně, že se musel vzdát olejomalby. Ještě nějakou dobu kreslí, okolo roku 1908 maluje své poslední pastely a začíná se věnovat skulpturám. Poslední léta svého života strávil v samotě, téměř slepý v péči své neteře. Edgar Degas zemřel 27. září 1917.

Komora veterinárních lékařů České republiky