Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Obraz na titulce – Giovanni Fattori – Římské vozy

  Časopis Zvěrokruh 9/2015
     Společenská rubrika

Giovanni Fattori:

Římské vozy

 

Italský malíř Giovanni Fattori, s jehož obrazem Římský vůz se na titulní straně devátého čísla Zvěrokruhu setkáváme, byl hlavně znám pro své realistické obrazy bitevních scén. Vedle této válečné tematiky najdeme v jeho tvorbě ale také řadu krajin a scén z venkovského života.

Narodil se ve skromných poměrech 25. října 1825 v Livornu, kde také studoval malířství u malíře Giuseppe Baldiniho a od roku 1846 pak na akademii krásných umění ve Florencii (Accademia di Belle Arti).

Zde se pod vedením učitele Giuseppe Bezzuoli věnoval studiu fresek slavných mistrů – Ghirlandaio a Filippino Lippi.

Po studiích ho ovlivnil další italský malíř Giovanni Costa a Fattori se přidává k umělecké skupině Macchiaioli, jejímiž členy byli Telemaco Signorini, Adriano Cecioni, Vincenzo Cabianca a Cristiano Banti. V té době se také účastní soutěže na obraz bitevní scény Bitva u Magenty soutěž vyhrává a obraz dnes můžeme vidět ve Florenci v Galleria ď Arte Moderna. Také Giovanni Fatori se vydává roku1875 na krátký čas do tehdejší malířské Mekky, do Paříže, kde poznává obrazy od malířů, jako je Camille Corot a Edouard Manet a Camille Corot ho v jeho vývoji silně ovlivní.

Od roku 1873 až do roku 1880 žije a maluje v městečku Campagna a v roce 1880 se stěhuje do Toskánska–Marema, kde stráví deset let. Ve svých sedmdesáti letech, roku 1895 je jmenován profesorem pro krajinomalbu na akedemii krásných umění ve Florencii, tedy tam, kde se svému malířskému řemeslu také sám učil.

Jeho vkus a vidění byly klasicky školeny, a tak je počítán mezi italské neoklasiky a romantiky 19. století. S nastupujícím moderním směrem, impresionismus, se nikdy nesmířil a dokonce sepsal v roce 1891 polemiku proti pointilismu.

Giovanni Fattori se dožívá 83 let, umírá v roce 1908 ve Florenci, kde je také pochován.

Při cestě do Italie stojí jistě zato zastavit se ve Florencii a věnovat pár hodin prohlídce galerie, kde jsou jeho obrazy k vidění. Řada jeho obrazů je ve zmíněné galerii ve Florencii, (Galleria ď Arte Moderna), mezi nimi i obraz Římské vozy, který máme na titulní straně tohoto měsíce.