Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Obraz na titulce – Paulus Potter; Odpočívající stádo

  Časopis Zvěrokruh 9/2014
     Společenská rubrika

Paulus Potter

Odpočívající stádo

 

Nizozemsko je zvláštní zemí. Šestnáct milionů lidí na ploše jen o něco větší než je polovina našeho Česka, hustota osídlení nejvyšší v Evropě, téměř 400 lidí na kilometr čtvereční, (Česko kolem 130), HDP na hlavu 48 ooo dolarů, mají parlamentní demokracii, ale také svého monarchu, na kterého jsou patřičně pyšní a na kterého nedají dopustit. A mají také bohatou historii, kterou by jim i daleko větší státy mohly závidět.

Současné malířství sice nemá ten zvuk jako mělo v minulosti, ale dějiny evropského malířství jsou bez holandských jmen těžko představitelné.

Až do devatenáctého století bylo, nejen malířskou velmocí, ale i Mekkou, která malíře z celé Evropy přitahovala. Díky bohatému měšťanstvu nebyla o zakázky nouze, touha vidět svou tvář na obraze byla stejně velká jako dnes. Stačí si vzpomenout na množství fotografi í v dnešních telefonech, digitálních fotoaparátech a internetu. Jména jako Bosch, Bruegel, van der Meer, Rembrand či van Gogh zná dnes téměř každý už ze školy, vedle nich je ještě řada dalších, kteří se tolik neproslavili, ale jejich díla jsou pro vývoj malířství neméně významná. Adrian Brouwer, Frans Snyder, David Teniers, Jan Fyt, Jan Siberechts, Jan Wildens, Carel Fabritius a celá řada dalších. A Paulus Potter byl jedním z nich.

Nebýt tohoto malíře, o městečku Enkhuizen na severu Holandska by dnes věděli jen jeho občané a zatoulaní výletníci. Vesnička, poprvé zmiňovaná okolo roku 1000, obdržela 1355 městská práva a časem se díky rybolovu rozrostla ve významný přístav. Většina holandských rybářských lodí vyplouvala právě odtud a v polovině 17. století měl Enkhuizen okolo 25 000 obyvatel, což bylo v té době velkoměsto. A tady se v první polovině sedmnáctého století narodil Paulus Potter, malíř, jehož obraz Odpočívající stádo máme dnes na titulce, se kterým jsme se sice na titulkách již setkali, malíř, kterému obyvatelé města nechali na jeho počest postavit pomník, na němž je Paulus Potter vyobrazen s paletou a štětci v ruce.

Talent zdědil pravděpodobně po otci, který se také tímto řemeslem živil, a první jeho zachovalá díla jsou datována rokem 1641, a to mu bylo pouhých 16 let. Zachovalo se celkem 130 obrazů různých velikostí, jeho doménou byla malba pastvin se zvířaty a lovecké scény. Jeho obrazy zvířat jsou dnes známy po celém světě. Mezi nejznámější patří velkoformátový obraz Mladý býk z roku 1647, který je dnes k vidění v muzeu Mauritshuis v Den Haagu.

Dlouhý život mu dopřán nebyl. Onemocněl tuberkulózou a v pouhých dvacetidevíti letech na tuto, v té době neléčitelnou a smrtelnou nemoc umírá. Dílo, které po sobě Paulus Potter zanechal, čítá celkem 130 obrazů rozdílných velikostí, ale stejné vysoké kvality. A pokud by malíři měli svou popovou dvoranu slávy, určitě by v ní měl své čestné místo.