Komora veterinárních lékařů České republiky

Obraz na titulce – Pieter Bruegel; Krajina s pádem Ikara

  Časopis Zvěrokruh 9/2018
     Společenská rubrika


Pieter Bruegel:

Krajina s pádem Ikara


 

Holandsko je úžasnou zemí. Šestnáct milionů lidí na ploše jen o trochu větší než je polovina našeho Česka, hustota osídlení nejvyšší v Evropě, téměř 400 lidí na kilometr čtvereční, (naše kotlina kolem 130), HDP na hlavu 48 ooo dolarů, mají parlamentní demokracii, ale také svého monarchu, na kterého nejenže nedají dopustit, ale na kterého jsou ještě patřičně pyšní. A mají také bohatou historii, jež by jim i daleko větší státy mohly závidět.


Současné holandské malířství sice nemá ten zvuk jako mělo v minulosti, ale dějiny evropského malířství jsou bez holandských jmen těžko představitelné. Až do devatenáctého století bylo nejen malířskou velmocí ale i Mekkou, která malíře z celé Evropy přitahovala. Díky bohatému měšťanstvu nebyla o zakázky nouze, touha vidět svou tvář na obraze byla stejně velká jako dnes. Stačí si vzpomenout na množství fotografií v dnešních telefonech, digitálních fotoaparátech a internetu. Jména jako Bosch, Bruegel, van der Meer, Rembrand či van Gogh zná dnes téměř každý už ze školy, vedle nich je ještě řada dalších, kteří se tolik neproslavili ale jejich díla jsou pro vývoj malířství neméně významná. Adrian Brouwer, Frans Snyder, David Teniers, Jan Fyt, Jan Siberechts, Jan Wildens, Carel Fabritius a celá řada dalších.

Pieter Bruegel starší, nazývaný take Bruegel selský, podle námětů ze selského života, se narodil v letech 1525 až 1530 (datum není přesně známé) a zemřel 9. srpna 1569 v Bruselu. Nejprve se podepisoval Brueghel ale později svůj podpis změnil na Bruegel. Odborná literatura používala obě verze psaní a v posledních desetiletích se ustálilo Bruegel, bez „h”. Také jeho synové, oba malíři jako otec, používali během života různé způsoby psaní svého jména a důvody známy nejsou.

Carel van Manders ve své Knize malířů z roku 1604 píše, že Bruegel byl žákem antwerpského umělce, Pieter Coecke van Aelst, u kterého se stal Mistrem a pracoval v několika mědiryteckých dílnách. V letech 1552–1555 Brusel opouští a cestuje po Itálii. V té době se také začíná formovat jeho způsob krajinomalby. Po návratu do Antwerp začíná znovu pracovat u mědirytce, u něhož se vyučil. O pár let později,1563 se žení s jeho dcerou Marií Coecke van Aelst.

Jejich první syn Pieter mladší se narodil 1564 a druhý Jan 1568. Oba šli ve stopách svého otce, ale jeho popularity nedosáhli. Rok po narození druhého syna Pieter Bruegel 9. srpna umírá.

A pokud vás dovolená či služební cesta zavede do Bruselu, odskočte si do Královského muzea krásných umění. Tam tento obraz, olej na dřevěné desce o velikosti 112 x 73,5 cm, visí.

Komora veterinárních lékařů České republiky