Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Obraz na titulce – Polychromovaný betlém

  SPOLEČENSKÁ RUBRIKA

Anonym – 19. století
Polychromovaný betlém

 

Advent už má na kahánku a obrázek na titulní straně je toho nejlepším dokladem, protože příchod tří králů už předjímá příští rok. Asi jsme se ani nemohli rozhodnout jinak, než na vánoční obálku Zvěrokruhu umístit právě krásnou ukázku vyřezávaného betlému. Vždyť právě u nás, v Čechách i na Moravě, mají lidové betlémy dlouhou a úctyhodnou tradici. Především v druhé polovině devatenáctého století měla takřka každá vesnice svého řezbáře, který těmito betlémy zásoboval široké okolí. Byli to často invalidní veteráni z prusko-rakouské války, pro které bylo právě vyřezávání betlémů takřka jediným živobytím.

A to nemluvíme o desítkách mechanických, mnohdy velmi složitých vyřezávaných soustrojích. Ten třebechovický je pouze nádherným reprezentantem mnoha podobných.

A nemluvíme ani o vystřihovacích papírových betlémech, jejichž autory byli naši umělci vpravdě národní. Stačí jen zavřít oči a mnohému z nás se ihned vybaví svérázné fi gurky Josefa Lady nebo Mikoláše Alše. Ale betlémy namalovali i mnozí další, neméně slavní.

Pro nás, veterináře, mají betlémy své neopakovatelné kouzlo. Vždyť i ty malé, o velkých nemluvě se jen hemží našimi pacienty. Kromě obligátní kravičky s oslíkem nacházíme i stáda ovcí, kočičky a pejsky, kachny a husy. Tři králové přijeli na koních a dokonce velbloudovi a selátko patří mezi dárky, které postavičky přinášejí malému Ježiškovi.

Tato krásná zobrazení nejslavnější vánoční scény tedy předjímají nejen příchod Ježíše Krista, ale pro nás, Veterináře i příchod Světového veterinárního roku 2011.

Tak vám přejeme krásné Vánoce a úspěšný Světový veterinární rok.

   

redakce