Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Obraz na titulce – Robert Clow Todd – Zamrzlý vodopád v Montmorency

  Časopis Zvěrokruh 2/2016
     Společenská rubrika

Robert Clow Todd:

Zamrzlý vodopád v Montmorency

 

Své mládí strávil autor únorového obrazu na titulce v Londýně a Edinburgu. Jako datum jeho narození se odhaduje rok 1809, přesný úřední záznam o narození chybí. První úřední zmínka o osobě tohoto jména je záznam o vystěhování do Kanady v roce 1834. Po svém příjezdu do Kanady nejdříve žil v Quebeck City a později se přestěhoval do Toronta, kde žil až do konce svého života, do roku 1866.

Už v Londýně se živil jako malíř dekorací. To znamená, že obrazy, jak je vnímáme dnes, maloval minimálně.

Jeho zakázky bylo malování heraldických štítů a domovních znamení, kočárů, zlacení a polychromie dřevěných soch a dalších ozdobných prvků na architektuře. Dokonce měl prý vyzdobit nástěnnými malbami vilu dobře situovaného občana v Torontu.

Ze záznamů jednoho z jeho žáků vyplývá, že se mu nedařilo zrovna nejlépe. Toronto bylo v té době mladé a nijak bohaté město a pro umělce jeho zaměřenění chyběla klientela. To byl asi důvod, proč se nakonec specializoval na portréty a žánrové obrazy, které se z jeho tvorby zachovaly. Robert Clow Todd je dnes znám díky svým relativně malým olejomalbám z období svého pobytu v Quebecku. Majitelé sportovních koní si své miláčky nechávali portrétovat i se saněmi a někdy i se sebou samými před monumentálními vodopády, které v zimě zamrzaly a měnily se v pohádkovou ledovou homoli. Tyto vodopády byly jeho oblíbeným motivem po celý rok, i v letních měsících. Stejně jako překladiště dřeva v Quebecku.

Obrazy dokazují, že se živě zajímal o dění kolem sebe, jsou plné života a mohou někomu připomínat řadu evropských malířů, kteří v detailech svých obrazů neopomenou ony drobnosti, jež zpestřují scénu zachycenou na obraze. Stačí se přestat dívat na hlavní protagonisty děje a najednou objevíme skotačící psy, diskutující dámy či hrající si děti.

Obrazů, které namaloval a které se dochovaly, moc není a v Evropě se s těmito obrazy nesetkáme. Je třeba vyrazit za moře a navštívit Kanadu, potažmo Art Gallery of Ontario, kde se tento obraz The ice cone, Montmorency Falls dá na vlastní oči uvidět.

Stále platí, že obraz vydá za tisíc slov, a tato malá, olejovými barvami malovaná svědectví o životě v kanadském městečku Quebeck ve druhé polovině devatenáctého století to jen potvrzují.