Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Obraz na titulce – Ford Madox Brown; Jižní konec

  Časopis Zvěrokruh 5/2018
     Společenská rubrika


Ford Madox Brown

Jižní konec


 

Ford Madox Brown, jehož obraz Jižní konec máme na titulce tohoto čísla, se narodil 16. dubna 1821 v Calais a jeho otec dodával lodím vnitřní vybavení. Mezi lety 1836 až 1846 střídavě studoval a cestoval po Evropě. Na akademii v Brügge strávil jeden semestr, poté nějaký čas v Gentu a nakonec se nechal zapsat na akademii krásných umění v Antwerpách. V roce 1840 se stěhuje do Paříže a studuje v pařížském Louvru díla od Velazqueze, Rembrandta a zvláště mu učaroval francouzský malíř Delacroix. Po pěti letech v Paříži se vydává do Itálie, pobývá v Miláně, Florencii a Římě. Zde se setkává s malířem kteří tu jsou na studijní cestě, Friedrichem Overbeckem a Peterem Corneliusem, kteří se snaží proniknout do tajů a techniky středověkého a renesančního malířství.

Někdy v roce 1846 se Ford Madox Brown stěhuje do Londýna, kde se seznamuje s malířskou skupinou „prerafaelité” a také se zúčastní se svými obrazy jejich několika výstav.


Členem skupiny se ale nikdy nestal, ovšem v případě potřeby je podporoval svými ilustracemi a texty.

V roce 1861 spoluzakládá firmu Morris, Marshall, Faulkner and Company, pro kterou navrhuje nábytek, skleněné vitráže a kachle. O sedm let později v roce 1868 dostává zakázku na dvanáct fresek pro výzdobu radnice v Manchesteru.

Významné jsou jeho obrazy zobrazující migrační vlnu z Anglie do Austrálie. Modelem pro nejznámější obraz The Last of England byl malíř sám a jeho žena Emma a obě děti. Obraz byl 1891 zakoupen pro muzeum v Birminghamu. Také jeho další obraz z tohoto období Work zakoupený galerií v Manchesteru platí za první moderní malbu s tematikou práce.

Ford Madox Brown se roku 1844 žení se svou sestřenicí Elizabeth Bromly, která onemocní a o dva roky později umírá. Dceru Lucy vychovává Brown krátce sám, ale o něco později začne žít s Emmou Hill, prostým děvčetem, které se mu staralo o dceru a často stálo modelem. Naučil ji číst a psát a v roce 1850 porodila dceru Catherine Emily. Po sňatku v roce 1853 se jim ještě narodili dva synové, Arthur a Oliver.

Ze dvou synů mladší Artur umírá rok po porodu na zánět mozkových blan. Starší syn Oliver, nazývaný Nolly, zdědil po otci talent a vyvinul se v talentovaného umělce a básníka. Své obrazy vystavoval, básně vycházely knižně, ale už v devatenácti letech umírá na otravu krve. Po smrti syna Brown propadá depresím a stahuje se z veřejného života, v synově domě pro něj zřídí oltář a tráví tam celé dny.

Ford Madox Brown prokazoval na svou dobu neobvyklou sociální angažovanost. Na své náklady zřizuje v období krize v textilním průmyslu jídelnu pro lidi trpící nouzí a hladem, zřizuje kancelář pro nezaměstnané, která jim pomáhá při hledání práce, věnuje peníze na podporu nezaměstnaných v přádelnách v Lancashire.

Manželka Emma umírá v roce 1890 a sám Ford Madox Brown umírá o tři roky později, 6. října.

Komora veterinárních lékařů České republiky