Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Odkud se ta mrcha vzala?

Jak už to tak bývá, existují vědecké i nevědecké, ba přímo konspirační teorie původu nového koronaviru.

Začněme druhou skupinou: První konspirační verze říká, že virus je původem z výzkumné laboratoře z čínského Wu-chanu, ve které byl vyvinut jako biologická zbraň a asi omylem unikl. Druhá konspirační teorie říká, že ve stejné laboratoři prováděli speciální pokusy s laboratorní úpravou viru, a tento upravený virus jim unikl. Třetí pak spatřuje původ viru v imperialistických Spojených státech, které jej aktivně a zlovolně rozsely v Číně v rámci jakési obchodní války.

Jestliže jste si doposud nevybrali, pak lze nabídnout méně pikantní, ale zato realističtější scénář. Existuje dostatek důkazů, že virus má přírodní (přirozený) charakter, nebyl tedy někde a někým „vyroben“. Jeho původ je s nejvyšší pravděpodobností v divoce žijících zvířatech. Analýzou viru se zjistilo, že se nápadně podobá svému příbuznému z netopýrů. Netopýři koronavirus byl v Číně objeven již v roce 2013, a to v jeskyni asi 1500 km od Wu-chanu. V Číně všechny stopy vedly na trhy s živými zvířaty, na kterých se prodávají pro účely konzumace roztodivní živočichové. Na těchto trzích se první Číňani nakazili již v listopadu 2019. V hledáčku čínských úřadů je nyní asi 10 podezřelých trhovců ze sedmi provincií.

Předpokládá se, že virus v těsném společenství lidí a zvířat přeskakuje z jednoho na druhého a „ochutnává“. Zdá se, že člověka přijmul jako ucházejícího hostitele.

Zatím se ale pořád neví, jak virus na člověka se zvířete přesně přeskočil. Šlo o konzumaci infikovaného zvířete nebo se člověk nakazil přes moč a trus zvířat?

Vědci tvrdí, že nový koronavirus by byl jako biologická zbraň takovou trapnou vzduchovkou mezi biologickými zbraněmi. Existují známé infekce, u nichž je úmrtnost v desítkách procent, zatímco u nové koronavirózy jde „jen“ o 3 %.