Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Otázka Zvěrokruhu pro viceprezidenta KVL ČR

Otázka Zvěrokruhu pro viceprezidenta KVL ČR
Jana Bernardyho:

V čem by se tedy evropský školský systém měl zlepšit?

Je zdlouhavý (5 let na magistra nebo inženýra), každému se nechce studovat tak dlouho, ale nemůže méně, protože by skončil bez titulu, čímž by svoji investici (studium je investice!) znehodnotil před finalizací. Proti tomu nejvíc protestují Němci, ale i ostatní národní delegace na půdě FVE jsou vcelku jednotní v požadavku minimálně pětiletého studia veterinárního lékaře.

Odmysleme si legislativní znění, které přece lze změnit: nestačilo by, kdyby některé operace zvířat nebo zákroky ve velkochovech – dělali “malí doktoři”?

Malý veterinář není potřeba, chytrý chovatel si mnohé úkony provede sám; v rámci evropského veterinárního zákona bude majitel oprávněn aplikovat sám injekce, zodpovědnost nese veterinář, který jej pověří. To znamená, že provede diagnostiku a vybere a dodá léčivo a úkon nechá na majiteli; za svůj podíl zodpovědnosti a s tím spojeného rizika bude placen – ať už v marži za léky, nebo za osvědčení zdraví zvířete, nebo úřední dohled nad welfare zvířat.