Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Papírové recepty od lékařů zmizí

Papírové recepty od lékařů zmizí

Konec zbytečného papírování, větší pohodlí pacientů a také alespoň částečný konec plýtvání s léky. To má být hlavní důvod, proč humánní lékaři chtějí zavést systém elektronických receptů. Možnost se bude týkat i lékařů veterinárních.

Na vytvoření systému se začíná pracovat a výsledek by mohl být na světě za rok, říká to náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň.

Podle jeho plánů by vše fungovalo tak, že lékař by recept vypsal a odeslal jej do databáze, lékárna by jej stáhla a vydala lék.

“Podobně to funguje ve všech vyspělých zemích Evropy,” říká prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Výhoda je na straně pojišťovny, protože systém ukáže, že “lidský” pacient stejný lék dostal předevčírem v jiné ordinaci a nemá smysl mu ho dávat znovu.”

Podle Adriany Krnáčové z organizace Transparency International, ale pacientům i klientům veterinárních ošetřoven přestane fungovat psychologický efekt. “Recept je pro Čechy jako talisman, bez kterého si neumějí kontakt s lékařem představit,” říká.

Lékárníci chtějí proto změnit vyhlášku o elektronickém předpisu. Tu vytvořil exministr David Rath (ČSSD) a podle mínění Lubomíra Chudoby není dobrá, protože pacientům nijak nepomáhá.

Zdroj: MF DNES, Ihned.cz