Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Pes je příliš drahý přítel

Pes je příliš drahý přítel

Uvažujete o tom, že si pořídíte čtyřnohého kamaráda? Pak byste měli vědět, že vás může vyjít dráž než náročný dvounohý společník či společnice.

JIŘINA ZÁVODSKÁ

Praha – Nejlepší přítel člověka je členem téměř poloviny pražských domácností. Málokdo se ovšem zamýšlí nad tím, kolik péče o čtyřnohého miláčka vůbec stojí. Novopečení majitelé psa se pak často diví, jak jsou náklady vysoké.

Největší finanční položkou je krmení. Z různých možností jak nasytit věčně nenasytného hafana jsou relativně nejlevnější granule. Patnáctikilový pytel přijde zhruba na 700 až 1500 korun. Majiteli třicetikilogramového psa vystačí asi na dva měsíce. Kupuje-li tedy lepší granule, utratí ročně za krmení 6000 korun. Za psa je také potřeba platit místnímu úřadu.

“Pokud se jedná o obyvatele bytového domu, platí 1500 korun ročně,” uvedl tiskový mluvčí Prahy 11 Filip Procházka. Důchodci zaplatí za svého miláčka jen 200 korun. Slevu z poplatku dostanou pejskaři, pokud psa nechají očipovat. Včetně aplikace ale vyjde čip až na 600 korun.

Pejska je také nutné očkovat proti vzteklině a dalším chorobám. “To stojí zhruba od 350 do 450 korun,” uvedla zvěrolékařka Markéta Bosáková. U veterináře nechá majitel psa dále ročně 180 korun za odčervení a okolo 1000 korun za přípravky proti blechám a klíšťatům. Celkem tedy nezbytná péče o středně velkého psa přijde jeho majitele ročně na 10 000 korun. Další tisíce pak může stát veterinář v případě nemoci či zranění i případné hračky, pamlsky či vodítko nebo košík.