Komora veterinárních lékařů České republiky

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 1 z 457 (záznamy 1 až 5 z celkových 2281)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

 • Hana Hnátová
  2018-02-28 11:04:06
  212.79.110.101

  Dobrý den, mám párek zdrobnělých hedvábniček (hobby chov) a chtěla bych prodat nějaké kuřátka. Jestli jsou očkování (dospělí) netuším. Je nutné malé kuřátka, které bych prodávala, mít naočkované? Děkuji.


  Odpovídající: MVDr. Renáta Hlavová

  Dobrý den,

  pokud máte jen tento párek slepiček, nespadáte do kategorie chovů, u kterých se vyžaduje striktně vakcinace.

  Pokud budete prodávat kuřata od tohoto páru tzv. "ze dvora", tak nevakcinujete, nemusíte dokládat žádné osvědčení.

  Pokud byste chtěla kuřata vystavovat nebo prodávat na hromadné akci, musíte se informovat u vystavovatele, případně provozovatele tržiště o podmínkách vystavování nebo prodeje a podle nich se pak zařídit.

  MVDr. Renáta Hlavová

 • Jana Lyckova
  2018-02-13 15:19:14
  217.196.220.161

  Dobrý den, kočka 8 let ani po týdenních návštěvách veteriny nežere, diagnostikován zapal plic, ale ten je už vyléčen antibiotiky. (Byla na rtg, sonu, infuzích, vyšetření krve - vše negativní) To vše minuly týden. Teď má už jen rýmu, chodí, ale 4 dny nežere. Jak mám do ní dostat aspoň nějaké jídlo? Zkoušela jsem ji dávat snad už vše. Děkuji


  Odpovídající: MVDr. Mgr. Kateřina Horáčková

  Vážená paní Lycková,

  pokud jsem Váš text správně pochopila, kočka zatím ještě doléčená není (přítomnost "rýmy" pro mne není stav, kdy bych považovala kočku za vyléčenou) a k tomu již minimálně 4 dny nežere. Ptáte se na příjem krmiva - pokud kočka sama nechce žrát, lze jí krmivo "zchutnit" například ohřátím na cca 36°C, nabízet různé varianty (kapsičky, paštiky, granule, syrové maso - je to hodně o preferencích dané kočky), pokud ani toto nepomůže a kočka stále nechce přijímat krmivo, je pak nezbytný zásah veterinárního lékaře. Prakticky je v případech úplného nechutenství první volbou zavedení krmné sondy, v případech sníženého příjmu krmiva pak podání léků, které navozují zvýšení chuti k jídlu. V každém případě ale musí stav posoudit veterinární lékař, který také rozhodne, která varianta je pro danou kočku v danou chvíli optimální. Násilné dokrmování přes stříkačku přímo do tlamy kočky vhodné není, často může problém ještě zhoršit, protože kočka začne kontakt s majitelem odmítat a hrozí i riziko vdechnutí takto násilně podávaného krmiva.

  Pokud stav trvá již 4 dny, je nutné jej řešit ihned, dlouhé hladovění u koček je pro ně rizikové.

  S pozdravem

  MVDr. Mgr. Kateřina Horáčková

 • Hladíková Tereza
  2018-01-26 16:27:00
  89.24.38.4

  Dobrý den, již druhým rokem řeším u své tč. 10 kobyly problém s krmitelností. Kobyla je naprosto zdravá, v dobré fyzické kondici,pravidelně odčervovaná a kontrolovaná vet. lékařem, chodím sní parkurová skákání a v zimě ji pravidelně 3x v týdnu jezdím pod sedlem. Přesto mi vždy v zimním období shodí ze své optimální váhy cca 50 kg, přičemž krmná dávka zůstane stejná, pouze uberu půl litru jádra. Denní dávka se skládá z litru ječmene + 1/4 litru oves+ litr granulí + litr řízků. Sena po celý den dostatek. Ráno seno po večerní dávce ještě zbývá. Přemýšlela jsem tedy o jaký problém se může jednat a napadlo mne zda nevkládá energii do udržení svého tepla. Kobyla dosud nebyla nikdy dekovaná, byla a je zvyklá být celé dny venku. Na noc teplota ve stáji je asi pět stupňů. Můžete mi prosím poradit o jakým problém by se mohlo jednat? Předem Vám velice děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Tereza Hladíková


  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Ano. Hypotéza nevyrovnané energetické bilance, tedy větší potřeby energie v zimním období, je velmi pravděpodobná. Pojem "krmitelnost" by v tomto případě hrál roli pouze pokud by kobyla nebyla schopna či ochotna přijmout krmnou dávku s vyšším obsahem energie.
   
  MVDr. K. Daniel
 • Lenka
  2018-01-13 07:41:22
  95.82.136.75

  Mám 4-letého křečka. Dnes sem ho našla s oteklou tváří a okem. Co se mu mohlo stát?


  Odpovídající: Nepřidělen

  Dobrý den,

  pokud si přečtete záhlaví této poradny, zjistíte, že váš dotaz nemůže nikdo odpovědět.

  Bronislav Kozák

  administrátor

 • Marcela Kušnierová
  2018-01-04 20:38:02
  185.57.228.2

  Dobrý den, mám dotaz ohledně MVDr. J.B. Kupovala jsem štěně jorkšíra a při vystavování pasu u jiného veta jsme zjistili, že pan doktor očkuje i prošlé vakcíny. Jedna byla prošlá 2 měs., druhá 3 měs. a třetí 1.5 roku. Na telefonický dotaz pana doktora jak je to možné, nám sdělil, že to snad možné není a že když to máme v očkováku s jeho razítkem a podpisem může zato chovatelka. Je to žalostný přístup. Můžete mi říci jak zabránit takovému přístupu z jeho strany. Děkuji. Marcela Kušnierová, Písková Lhota


  Odpovídající: MVDr. Martin Grym

  Dobrý den. Pokud máte k dispozici očkovací průkaz, ze kterého jsou Vámi uváděné nesrovnalosti zřejmé, je možné se obrátit na revizní komisi KVL ČR, které Váš podnět prošetří. Podrobnosti správného postupu najdete na

  https://www.vetkom.cz/doporuceny-postup-s-nespokojenosti-s-veterinarnim-lekarem/.

  MVDr. Martin Grym

 
Komora veterinárních lékařů České republiky