Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Trachemys cripta troosti podezření na zápal plic

 • Pavel Czikó
  2012-08-20 20:10:47
  127.0.0.1
  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jelikož moje želva se hodně zdržuje na souši, dokonce tam i spí. Také plave na šikmo. Když jsem s ní v jednom pokoji, slyším, jak hlasitě dýchá a popotahuje rýmu. Zatím oči má jasné a jí. Bojím se aby nenakazila ostatní želvy, jestli je to možné. Byl jsem s ní u zvěrolékařsky a ta říkala, že ji nic není. Pouze kontrolovala tvrdost krunýře, i přes sdělení o plavání na šikmo, či kýchání. Mám o ní starost.

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  přečtete-li si záhlaví této poradny, jistě seznáte, že Váš dotaz sem nepatří. Já jsem želvu neviděl, natož abych ji vyšetřoval. Mimochodem, asi Vám vypadlo z latinského názvu druhu "s". Na druhou stranu popisované příznaky jsou zcela typické (včetně "plavání na šikmo" ) pro onemocnění dýchacího aparátu a Vaše podezření ze zápalu plic bych nebral na lehkou váhu. Doporučuji Vám znovu navštívit veterinárního lékaře, případně jej požádat, aby vás referoval na pracoviště, které se hlouběji zabývá diagnostikou a léčením želv. Vývoj každé choroby má určitý sled příznaků, včetně klinických, a dnes může dojít veterinární lékař k jinému závěru než včera.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 •  
Komora veterinárních lékařů České republiky