Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Chameleón jemenský svlékaní

 • Jaroslav
  2012-09-17 17:25:20
  127.0.0.1
  Dobrý den měl bych malý dotaz mám chamíka asi půl roku. A teď má problém se svlékáním nejdřív se mu svlékla půlka přilby a za týden přední nohy ale jen tak 1 centimetr od konce k tělu.  Předtím svlékaní proběhlo normálně bez problému naposledy se svlékl 15.7. Předem děkuji za radu. S pozdravem Hrubý

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  špatné svlékání bývá u chameleonů častým problémem. Jak už to bývá, příčin bývá povícero a mohou se kombinovat. Ačkoliv je celý proces ekdyze řízen hormonálně, někdy se porucha projeví díky nízké vlhkosti vzduchu, špatném světle a vysoké teplotě v teráriu. Zásadní problém se svlékáním způsobuje nedostatek, ale také přebytek, vitamínu A, parazitární i infekční onemocnění. V každém případě bude vhodné navštívit veterinárního lékaře. Při mírném neodloučení kůže můžete zkusit chamíkovi postižená místa namočit vlažnou vodou a pinzetou odstranit zbytek kůže. Stáhnou ji jek třeba bez poškození.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 •  
Komora veterinárních lékařů České republiky