Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Anální (paraanální) žlázy

 • Michala Nešpůrková
  2009-11-02 13:12:33
  94.112.181.2
  Dobrý den, máme psa 3 měsíčního kavalíra king charles španěla. Trpí tato rasa více na ucpávání žláz než jiné rasy? Četla jsem, že preventivní vymačkání žláz se nedoporučuje. Popsané příznaky jako např. "sáňkování" však mohou být někdy zavádějící, náš pejsek si občas jezdí po zadku - není možné, že ho tam jen něco svědí? Dá se říct jestli tímto trpí např. věkově starší pejsci? A kolik se platí u veterináře za vymačkání análních žláz. Děkuji za odpověď.

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  nemyslím, že Kavalíři trpí na záněty paraanálních žláz víc než jiná plemena. Já preventivní "vymačkávání" žláz opravdu nedoporučuji.
  Amatérským mačkáním můžete žlázku zbytečně traumatizovat a stálá násilná evakuace obsahu způsobí akorát rychlejší plnění. Opravdu příznak "sáňkování" může být zavádějící. Je možné, že ho něco svědí. Nejčastěji se tak projevuje začervení. Ceny u veterináře jsou smluvní. Informovat na cenu se musíte vždy u toho veterináře ke kterému hodláte jít.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 •  
Komora veterinárních lékařů České republiky