Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Měsíční slepota

 • Soňa
  2010-02-01 19:49:42
  213.29.63.246
  Dobrý den, potřebovala bych poradit, jakým způsobem lze operativně řešit měsíční slepotu koně a případně koho kontaktovat nejlépe z kliniky H. M. Děkuji za odpověď.

  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Diagnóza měsíční slepoty (rekurentní uveitidy koní), která se může projevit na jednom nebo na obou očích, zpravidla nečiní potíže. Pro zpřesnění prognózy může být prospěšné rovněž měření nitroočního tlaku koňským specialistou - oftalmologem.

  Prognóza dalšího vývoje onemocnění může být od dobré až po velmi špatnou se ztrátou zraku. Léčba je ve většině případů nutná z hlediska welfare koně a zpomalení patologického procesu. Léčba měsíční slepoty je ovšem trvalý proces zpravidla bez definitivního vyléčení.

  K léčbě se zpravidla používají místně aplikovaná oftalmologika a to do doby definitivní ztráty zraku léčeného oka. Každé periodicky následující projevy uveitidy prohlubují již dřívější poškození. Proto je důležité pokračovat v léčbě i v době po odeznění znatelných klinických příznaků.

  Rekurentní uveitidy může rovněž způsobit sekundární glaukom. Při něm zvýšený nitrooční tlak působí koni bolest a posléze slepotu. Při glaukomu může nastat situace, kdy je nutné chirurgické odstranění oka - enukleace.

  Tato operace není levná. Někteří chovatelé proto volí humánní utracení spíše než komplikace spojené s držením slepého koně.

  Pro specializované vyšetření nebo zákrok se lze obrátit na Kliniku chorob koní Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně - Králově Poli.

  MVDr. K. Daniel
 •  
Komora veterinárních lékařů České republiky