Komora veterinárních lékařů České republiky

Poradna

Zvolená kategorie: Koně
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 1 z 45 (záznamy 1 až 5 z celkových 225)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

Odeslat dotaz
 • Michaela
  2018-04-14 16:25:23
  185.57.228.2

  Dobrý den, mám již 11-ti letého valacha Rýnského Teplokrevníka, který má třetím rokem sarkoid v uchu, na přelomu plecích a přední nohy a také pár malinkých okolo penisu, sarkoid v uchu byl podvázán a upadl. Dávám koníkovi do krmení kurkumu, ostropestřec a sarkoidy mažu mastičkou z marihuany. Sarkoid mezi předními nohami se zmenšuje a některé kolem přirození vymizeli. Kůň je ve výborné kondici a dříve sportoval. Můj dotaz zní: Mohu se s koněm, který má sarkoid účastnit závodů ? ať už hobby nebo oficiálních? Děkuji za radu


  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Sarkoid není svojí povahou nakažlivé onemocnění a pokud vzhledem ke své lokalizaci nevadí, lze jej považovat třeba i za kosmetickou vadu. Záleží ovšem na typu sarkoidu a jeho lokalizaci. Vzhledem k řečenému by tedy přítomnost sarkoidů neměla pro účast na svodech, závodech apod. vadit. Podmínky účasti na akci si ale vždy určuje organizátor. Zásadnější překážkou ovšem může být i jeho lokalizace a to, jak koni překáží nebo vadí. Pod sedlem, na víčku apod.

  MVDr. K. Daniel
 • Heda
  2018-04-12 21:50:56
  89.111.119.51

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám 2 roky teď 18 letou frískou klisnu, dříve prý 3 krát rodila. Vloni i letos od jara silné říje jedna za druhou, se silnými výtoky. Stále je celá ulepená. Vloni při ultrazvukovým vyšetření nebyla náplň -  tekutiny v děloze, jen na jednom děložním hrdle 4 cysty. A letos jsem k tomu ještě zjistila, že se ji utvořilo mléko. Je to k těm říjím? Pohublá je ve hřbetě, zadek a ani krk není co bylo, ale ve břichu hubená není. Sežere vše co dostane a na vyjížďkách jde taky s chutí. Ráda bych ji pomohla, myslím že ji tenhle stav dost vysiluje a ještě s tím mlíkem jestli to nezesílilo. Předem děkuji za odpověď.


  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Je velmi pravděpodobné, že popisované příznaky může být - po stanovení klinické diagnózy - nutné léčit některými hormonálními preparáty. Jejich použití vyžaduje vyšetření klisny praktickým veterinárním lékařem, přednostně veterinárním lékařem s odpovídajícími zkušenostmi v oblasti gynekologie koní, který na základě svých zjištění doporučí optimální přístup.
   
  MVDr. K. Daniel
 • Hladíková Tereza
  2018-01-26 16:27:00
  89.24.38.4

  Dobrý den, již druhým rokem řeším u své tč. 10 kobyly problém s krmitelností. Kobyla je naprosto zdravá, v dobré fyzické kondici,pravidelně odčervovaná a kontrolovaná vet. lékařem, chodím sní parkurová skákání a v zimě ji pravidelně 3x v týdnu jezdím pod sedlem. Přesto mi vždy v zimním období shodí ze své optimální váhy cca 50 kg, přičemž krmná dávka zůstane stejná, pouze uberu půl litru jádra. Denní dávka se skládá z litru ječmene + 1/4 litru oves+ litr granulí + litr řízků. Sena po celý den dostatek. Ráno seno po večerní dávce ještě zbývá. Přemýšlela jsem tedy o jaký problém se může jednat a napadlo mne zda nevkládá energii do udržení svého tepla. Kobyla dosud nebyla nikdy dekovaná, byla a je zvyklá být celé dny venku. Na noc teplota ve stáji je asi pět stupňů. Můžete mi prosím poradit o jakým problém by se mohlo jednat? Předem Vám velice děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Tereza Hladíková


  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Ano. Hypotéza nevyrovnané energetické bilance, tedy větší potřeby energie v zimním období, je velmi pravděpodobná. Pojem "krmitelnost" by v tomto případě hrál roli pouze pokud by kobyla nebyla schopna či ochotna přijmout krmnou dávku s vyšším obsahem energie.
   
  MVDr. K. Daniel
 • Jitka Táborská
  2016-09-21 08:43:02
  81.30.254.129
  Dobrý den, našemu valachovi (13 let) byla diagnostikována: přemosťující osteoartróza hlezenního kloubu "špánek". Koníkovi podáváme na radu lékaře látky na výživu kloubů. Je ustájen v boxe u vrat do stáje - teplota uvnitř této části stáje je zhruba stejná jako venku. Dotaz: bylo by lepší, kvůli artróze koně přemístit dál do stáje kde je tepleji? Je denně 12 hodin na pastvě, nebude mu potom (v zimních měsících) na pastvě zima, když by byl v teplejší části stáje? (není dekovaný). Postačilo by mu postižený kloub chránit (zateplit) bandáží popř. vhodným chráničem? Děkuji za odpověď. Táborská.

  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  bylo by lepší, kvůli artróze koně přemístit dál do stáje kde je tepleji?

  Teoreticky ano, prakticky je to zbytečné. Teplota prostředí má především vliv na prokrvení povrchových struktur/tkání.

  Je denně 12 hodin na pastvě, nebude mu potom (v zimních měsících) na pastvě zima, když by byl v teplejší části stáje?

  Viz první odpověď.

  Postačilo by mu postižený kloub chránit (zateplit) bandáží popř. vhodným chráničem?

  Ano. Kromě případných dalších doporučení ošetřujícího veterinárního lékaře.

  MVDr. K. Daniel

 • Hana
  2016-09-05 13:40:00
  89.203.180.131
  Dobrý den, dostal se mi do rukou Equipyr - prášek na odčervení koní, ale nikde není psáno dávkování podle hmotnosti koně, ani na internetu se nemohu dohledat. Mohli byste mi poradit s dávkováním?

  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Podle mých nejlepších informací přípravek s názvem Equipyr není v seznamu registrovaných veterinárních léčiv v České republice. A to ani národní ani centralizovanou registrací. Nelze proto k jeho použití vydávat žádná odpovědná doporučení.

  MVDr. K. Daniel

Odeslat dotaz
 
Komora veterinárních lékařů České republiky