Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Exotická zvířata
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 10 z 10 (záznamy 46 až 50 z celkových 50)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

 • Martina
  2009-04-27 10:17:52
  212.71.136.98
  Ročnímu mláděti se zanítila tlama. Vet. nasadil antibiotika Baytril. Bohužel dávka byla 4x vyšší-k snížení došlo až po 2. dávce. Injekce jsme píchali do zadní třetiny těla což také prý není ideální. Zajímalo by mě zda má had šanci na uzdravení. Léčba byla ukončena před týdnem. Had leží neuspořádaně na větvi nebo s hlavou na zemi. Obávám se, že došlo k poškození orgánů. Dá se s tím ještě něco dělat?

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  nemohu k Vašemu případu zaujmout žádné stanovisko, neb o něm nic nevím a neznám žádné objektivní výsledky vyšetření. Vyšší, či nižší dávka enrofloxacinu je naprosto vágní pojem. Dávka antibiotika závisí na spoustě faktorů, zejména na diagnostice onemocnění, druhu a kategorii zvířete, okolních podmínkách a v neposlední řadě vlastní zkušeností toho kterého veterinárního lékaře. Také stav orgánů je třeba exaktně posoudit. Teprve potom je možné stanovit nějakou prognózu. Doporučuji Vám, obrátit se na veterinárního lékaře, nebo pracoviště, které se hlouběji zabývá diagnostikou a léčbou plazů.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 • Denisa
  2009-04-17 08:03:24
  193.179.215.10
  Dobrý den, mám doma sedmiletou suchozemskou želvu. V únoru se vzbudila ze zimního spánku, a tento měsíc, když je venku teplo jsem ji začala dávat do výběhu na trávu. Už asi 4 dny má tmavěhnědý hodně řídký trus. Je možné, že je nějak nemocná? Nebo je to tím, že začala teď být venku a má jinou stravu - trávu a pampeliškové listy. Jinak je normálně aktivní, leze, žere, pije. Předem díky za odpověď.

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  řídčí stolice při krmení "zeleným" ještě nemusí být samo o sobě problémem. Nepíšete zda Vaše želva také pije. Některé želvy (stepní) pokud mají píci, či salát - a pampeliškové listí jim často velmi chutná - nepijí, neboť jsou vodou z krmení zcela saturovány. Na druhou stranu, mohlo by se jednat i o infekci. V každém případě je vhodné a potřebné vyšetření u veterinárního lékaře, nejlépe a pracovišti, které běžně ošetřuje i plazy.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík

 • peta
  2009-03-01 14:16:12
  89.102.68.103
  Dobrý den, ráda bych se zeptala zda-li někdo nemá k dispozici krevní obraz krokodýla nilského - zajímal by mě hlavně o počet erytrocytu a leukocytu + kolik litrů krve krokodýl má. Děkuji Peťa.

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  s Vaším dotazem se obraťte na Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců (přednosta Prof. MVDr. Zdeněk Knotek, CSc) http://fvl.vfu.cz/sekce_ustavy/ptaci_plazi_savci/index.html

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík

 • Lenka Vojtová
  2009-02-24 13:08:47
  212.67.92.35
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně vakoveverek, poněvadž s těmito exotickými zvířátky mnoho lidí zkušenosti nemá. Nastal, z ničeho nic, problém u jedné dospělé samičky, do této chvíle zdravé a později i u jednoho mláděte, ale již též dospělého a také do teď zdravého, že ochrnují od zadních nohou. Přirovnala bych to ke křivici u plazů. Když se nějakým způsobem člověk snaží pomoci, tak to zvíře žije, přijímá potravu, ale též se stane, že uhyne. Chtěla bych jen vědět, zda je to u nich něco konkrétního, co se stává a jak by se tomu, případně, dalo předcházet. Děkuji za odpověď.

  Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

  Dobrý den,

  s problematikou vakoveverek bohužel nemám zkušenosti, proto Vám doporučuji obrátit se na specializované pracoviště Veterinární a farmaceutické university v Brně pod vedením Prof. MVDr. Z. Knotka.
 • Radim Kratochvíl
  2008-11-10 22:54:21
  89.29.17.10

  Dobrý den. Jaké kontroly nebo dohled se vztahují na šelmy chované soukromou osobou? Radim K.


  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík, MVDr. Milan Snášil

  Dobrý den,

  režim chovu šelem upravuje především Zákon na ochranu zvířat, ve kterém je mimo jiné stanovena povinnost ohlášení zámyslu chovat zvíře vyžadující zvláštní péči (seznam těchto zvířat najdete ve vyhlášce č. 411/2008 ) Krajské veterinární správě, která vzdá závazné podmínky pro chov. K tomuto problému se rovněž vztahuje vyhláška Cites o obchodování s ohroženými druhy zvířat.

  Zdraví Dr. Snášil

 
Komora veterinárních lékařů České republiky