Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Exotická zvířata
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 2 z 10 (záznamy 6 až 10 z celkových 50)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

 • petra Hrdinková
  2013-07-25 11:03:09
  127.0.0.1
  Dobrý den, prosím o radu.Naše agama je 3 roky stará, živá, běhá, jí crvčky, mrkev, jablko, pampelišku list, zelí - postupně každý den něco. Po dovolené kdy nám hlídala agamu sousedka a dala jí k jídlu saranče tak agama má průjem zelený. Přitom ale stále jí s chutí, honí cvrčky, běhá venku po bytě. Již jednou měla po kobylkách lučních průjem. Ve stěrech bylo tenkrát vše v pořádku. Máme nasadit nějakou "Dietu"? sarančata normálně nedáváme. Bylo koupené ve zverimexu. Děkuji za radu P. Hrdinková

  Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

  Vážená slečno Hrdinková,

  sarančata i kobylky mohou být normální součástí potravy agamy. Problém může být kobylek získaných tzv. smykem - tj. z volné přírody. Tyto kobylky mohou být infikované, byť banálními mikroorganismy, ale krátkodobý průjem mohou vyvolat. Pro příště vyžadujte kobylky pouze z umělého odchovu, je tam větší pravděpodobnost, že nevyvolají střevní problémy. Jako dieta bývá doporučováno párkrát podat místo hmyzu holátka.

  MVDr. Lubomír Hošek
 • Miša
  2013-05-05 18:58:46
  127.0.0.1
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat mám dvě agamy vodní samce a samici jsou staří oba rok a půl a zničehonic přestali přijímat potravu trvá to už měsíc jinak jsou normální sice jen pořád leží a spí předem děkuji Miša

  Odpovídající: MVDr. Ľubica Nečasová

  Vážená Míšo,

  pokud agamy měsíc leží a spí a nepřijímají potravu, rozhodně to normální není. Nelze než doporučit návštěvu u veterináře - specialisty.

  MVDr. Ľubica Nečasová
 • Aneta
  2013-05-01 11:19:19
  127.0.0.1
  Dobrý den, máme doma asi čtyři roky starého ještěra agamy vousaté. Dnes ráno jsme na něm začali pozorovat zhoršenou pohyblivost, při chůzi se celý chvěje a jakoby strká přední tlapu pod tělo. Na rukou se chová klidně, vzal si i salát. Prosím poraďte co by mu mohlo být, popřípadě jak to dal řešit.

  Odpovídající: MVDr. Ľubica Nečasová

  Vážená Aneto,

  s ještěrem zajděte k veterináři - specialistovi, a to co nejdříve. Poraďte se také ohledně krmení, teploty, zdroje UV záření atd. Většina zdravotních poruch plazů má původ v nesprávném "managementu" chovu.

  S pozdravem
  MVDr. Ľubica Nečasová
 • Iveta Vančatová
  2013-02-11 13:06:56
  127.0.0.1
  Dobrý den, koupila jsem si měsíc starého chameleona. U chovatele byl v pořádku, měl zelenou barvu, žral, pil. Doma se, ale něco změnilo. 1 den po převozu se začal v teráriu zbarvovat do hněda, sedí jen na větvičce a nehýbe se. Když ho vyndám ven tak se zbarví do zelena, normálně se pohybuje, žere. A do toho jsem si všimla, že pravé očíčko začal přizavírat a otevírá ho jen na žraní a občas když je zvědavý, ale jen na půl. Koukala jsem se jestli nemá očíčko poraněné popřípadě jestli v něm nemá kousek písku, i to mohu vyloučit. Jen teď už nevím čím to může být. Předem děkuji za odpověď

  Odpovídající: MVDr. Ľubica Nečasová

  Vážená paní Vančatová,

  ve Vašem dotazu neuvádíte, o jaký druh chameleona se jedná. Předpokládám tedy, že máte nejběžnější druh, chameleona jemenského. Odlišené zbarvení nemusí znamenat, že něco není v pořádku. Pokud se chameleon chová jinak v nádrži než venku, je potřeba zvážit, zda mu něco v teráriu nevadí (např. může ho stresovat přítomnost většího zvířete ve vedlejší nádrži a pod.).

  S okem se určitě obraťte na veterinárního lékaře - specialistu. Vyšetření oka u tak drobného zvířete vyžaduje určitou zkušenost a vybavení.

  S pozdravem
  MVDr. Ľubica Nečasová
 • Marie Mikesková
  2013-01-08 19:14:24
  127.0.0.1
  Dobrý den, píšu Vám ohledně mé malé želvičky a prosím Vás o radu. Želvičku mám teprve jeden rok, jinak nemám žádné zkušenosti s chovem. Znepokojují mě fleky na spodním krunýři. Želvička je aktivní, pravidelně se krmí, ale nepoznám, jestli ji to bolí.

  Odpovídající: MVDr. Ľubica Nečasová

  Vážená paní Mikešová,

  fleky na krunýři mohou být projevem onemocnění této části těla, či jenom prvním příznakem ne zcela vyhovujících podmínek anebo krmení. Doporučuji pečlivě dbát na čistotu vody v nádrži. Bylo by rozumné se želvou zajít k veterináři, který se zabývá léčbou plazů. Vyšetřením těchto změn se vyloučí anebo potvrdí onemocnění. Jistě Vám poradí i ohledně chovu a krmení želvy.

  S pozdravem
  MVDr. Ľubica Nečasová
 
Komora veterinárních lékařů České republiky