Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Exotická zvířata
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 3 z 10 (záznamy 11 až 15 z celkových 50)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

 • navratil
  2012-12-30 12:29:10
  127.0.0.1
  Dobrý den prosím o radu chamik přestává používat jazyk a nemá na něm lep poraďte prosím děkuji.

  Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

  Vážený pane,

  bohužel vás odkážu na návštěvu specializované herpetologické ordinace, může se jednat o zevní projevy interního onemocnění, takže bych tento stav nepodceňoval.

  MVDr. Lubomír Hošek
 • Taťána Odchodnická
  2012-10-15 16:08:36
  127.0.0.1
  Dobrý den, mám asi cca rok starou agamu vousatou. Má nafouklé bříško a na zádech takový malý hrb...jednou jsem ji přistihla,jak žere terarijní písek, myslíte, že to může byt z toho? Jednou už měla úplně stejné příznaky, a pak to najednou zmizelo a byla v pořádku. Krmím ji pravidelně, jen cvrčky, salátovou okurku, jablko, mrkev, zophobas... poradíte mi, prosím?

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  vyloučit se to jen tak nedá, z popisovaných příznaků je zácpa rokem pravděpodobná, ale spíš se bude jednat o nějaký komplexnější problém. Po písku by se agamka nenadýmala. To spíš po té mrkvi. Zácpa po mrkvi je u Agamy vousté poměrně časté onemocnění. Je to však jen spekulace. Jistotu může přinést jen náležité vyšetření u veterinárního lékaře a zevrubná analýza chovu.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 • Eva
  2012-10-01 16:19:39
  127.0.0.1
  Dobrý den, máme agamu asi 5 let je to asi týden co se ji udělala přímo pod okem hrčka a teče ji s oka čirá tekutina nevíte co by jí mohlo bít? Moc děkuji za případnou pomoc....

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  otoky očí u agam se vyskytují. Zpravidla jsou přisuzovány jako důsledek nedostatku vitaminu A, anebo nevhodného světla v teráriu. To však asi nebude váš případ. Je docela možné, že útvar s okem ani nesouvisí. Může se jednat třebas o absces, nebo nádorek. Bez vyšetření se z daného popisu rozhodně nedá určit o co se jedná. Chcete-li to zjistit, musíte navštívit veterinárního lékaře.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 • Jaroslav
  2012-09-17 17:25:20
  127.0.0.1
  Dobrý den měl bych malý dotaz mám chamíka asi půl roku. A teď má problém se svlékáním nejdřív se mu svlékla půlka přilby a za týden přední nohy ale jen tak 1 centimetr od konce k tělu.  Předtím svlékaní proběhlo normálně bez problému naposledy se svlékl 15.7. Předem děkuji za radu. S pozdravem Hrubý

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  špatné svlékání bývá u chameleonů častým problémem. Jak už to bývá, příčin bývá povícero a mohou se kombinovat. Ačkoliv je celý proces ekdyze řízen hormonálně, někdy se porucha projeví díky nízké vlhkosti vzduchu, špatném světle a vysoké teplotě v teráriu. Zásadní problém se svlékáním způsobuje nedostatek, ale také přebytek, vitamínu A, parazitární i infekční onemocnění. V každém případě bude vhodné navštívit veterinárního lékaře. Při mírném neodloučení kůže můžete zkusit chamíkovi postižená místa namočit vlažnou vodou a pinzetou odstranit zbytek kůže. Stáhnou ji jek třeba bez poškození.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 • Pavel Czikó
  2012-08-20 20:10:47
  127.0.0.1
  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jelikož moje želva se hodně zdržuje na souši, dokonce tam i spí. Také plave na šikmo. Když jsem s ní v jednom pokoji, slyším, jak hlasitě dýchá a popotahuje rýmu. Zatím oči má jasné a jí. Bojím se aby nenakazila ostatní želvy, jestli je to možné. Byl jsem s ní u zvěrolékařsky a ta říkala, že ji nic není. Pouze kontrolovala tvrdost krunýře, i přes sdělení o plavání na šikmo, či kýchání. Mám o ní starost.

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  přečtete-li si záhlaví této poradny, jistě seznáte, že Váš dotaz sem nepatří. Já jsem želvu neviděl, natož abych ji vyšetřoval. Mimochodem, asi Vám vypadlo z latinského názvu druhu "s". Na druhou stranu popisované příznaky jsou zcela typické (včetně "plavání na šikmo" ) pro onemocnění dýchacího aparátu a Vaše podezření ze zápalu plic bych nebral na lehkou váhu. Doporučuji Vám znovu navštívit veterinárního lékaře, případně jej požádat, aby vás referoval na pracoviště, které se hlouběji zabývá diagnostikou a léčením želv. Vývoj každé choroby má určitý sled příznaků, včetně klinických, a dnes může dojít veterinární lékař k jinému závěru než včera.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky