Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Exotická zvířata
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 4 z 10 (záznamy 16 až 20 z celkových 50)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

 • Veronika
  2012-07-24 19:17:34
  127.0.0.1
  Dobrý den, již druhým rokem chovám želvu pardálí - koupili jsme ji od chovatele. Před asi 3mi měsíci jsme ji pořídili kamaráda ze zverimexu, jevil se mi zdravý...žral, pil, stolice normální, zbarvení také, oči normální. Včera jsme si všimli, že ztrácí takové ty šupinky na zadních končetinách, ta místa jsou bledá. Dnes jsem ho našla mrtvého. Na jedné končetině se mu to rozšířilo až dolů. Prosím, co to mohlo být? Co jsem zanedbala? Obě želvy ráno pouštíme ven na zahradu se pást...moje první želva je v pořádku, nic takového nemá...Potřebuji vědět, na co si dát pozor i když jemu už nepomůžu... Děkuji.

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  diagnóza se takto určit nedá. Je potřeba uhynulou želvu předat veterinárnímu patologovi, který se pokusí zjistit konkrétní příčinu úhynu. To je pro Vaši zbylou želvu velmi potřebné. Na otázku "co jste udělá špatně" musím odpovědět: nedržela jste se zásad při přidávání nového zvířete k již chovanému zvířeti! I když nová želva vypadala zdravě, měla jste ji nejprve umístit do karantény. To pro příště.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 • Katka
  2012-05-29 12:04:59
  127.0.0.1
  Dobrý den, máme půl roku staré dvě agamy vousaté. Jedna z nich už druhý den nehýbe zadníma nohama, pouze se plazí předníma. Při dotyku na kořen ocasu cuká. Chtěli jsme jí vzít k veterináři, ale v okolí se žádný na agamy nespecializuje a v Praze nás vezmou až za dva dny. Jedna normálně a vypadá zdravě. Děkuji za radu

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  bohužel poradna veterinárního lékaře nahradit nemůže a příčin potíží agamy může být více. Buďte připravena na spoustu dotazů až k veterináři dorazíte. Je velmi důležité jak agamy chováte, jak a čím jim svítíte, jak a čím je krmíte, atp. Příčina může být v inervaci, respektive její poruše. Dochází k ní například, když zvíře pozře objemnější kus potravy a výrazně zvětšené střevo stlačí nervovou pleteň. Příčinou by také mohl být nedostatek vápníku, vitamínu D, nebo naopak jeho přebytek, úraz, atp. Universální a jednoduché doporučení jak problém léčit, neexistuje.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 • Denisa
  2012-05-09 17:57:19
  127.0.0.1
  Dobrý den, mám jednoho staršího a dva skoro roční Gekončíky noční, ta velká je dobře živená ale ti dva maličcí jsou vyhublí, propadlí, ohýbají a stáčejí pacičky dozadu a odmítají potravu, samy si neloví a když se snažím dát jim cvrčka z pinzety, zavřou očička a odvrací hlavičky V sobotu jsem je přemístila do starého menšího terária, myslela jsem, že ta velká jim většinu potravy zbaští, tak ta jedna akčnější skočila po cvrčkovi a druhá snědla dva z pinzety, ale od té doby odmítá cokoli, tlamičku naprosto odmítá otevřít a ani už se neolizuje. Dnes jsem jim zkusila dát do misky pár červíků, protože jen tak neutečou a chci zjistit, jestli aspoň něco by snědli, ale zatím se k ničemu nemají.. asi bych se měla sebrat a rozjet se s nimi k nějakému veterináři se specializací na plazy..? Předem děkuji za odpověď, Denisa

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  už jste si odpověděla sama. Snad bych jen dodal, že bude vhodné se u daného veterináře předem objednat. Asi by bylo vhodné dodat také trus na vyšetření, ale to se už domluvíte s konkrétní veterinárním lékařem.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 • gabriela
  2012-04-06 12:50:11
  127.0.0.1

  Dobrý den, máme želvu zhruba měsíc, byla aktivní a jedla. Nyní tři dny nejedla, a dneska už se skoro nehýbe, jen lapá po dechu. Veterinář v okolí je dnes až od třech, tak mě napadlo, jestli nevíte nějakou první pomoc, co s ni máme dělat. Má bezvládné končetiny, oči často zavírá, a jen občas natáhne krk a otevře pusu, jako kdyby chtěla zvracet. S krunýřem nic nemá, žádné skvrny, nic takového. Bojíme se, že každou chvíli umře.


  Odpovídající: Nepřidělen

  Dobrý den,
  pokud si přečtete záhlaví této poradny, tak zjistíte, že na tento dotaz Vám nemůže nikdo odpovědět. Buď budete muset počkat na svého veterináře, nebo navštívit jiného.

  Bronislav Kozák
  administrátor

 • Sonča
  2012-04-04 17:18:22
  127.0.0.1
  Dobrý den, mám doma suchozemskou želvu a v poslední době moc nelze. Používá především jen přední nohy, zadní jako by neměly sílu může to být zácpou ze špatného stravování? Dá se to vyléčit doma? Předem děkuji za odpověď.

  Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

  Dobrý den,

  ano, může tento stav souviset se zažívacími potížemi, ale nemusí. Proto je podle mého názoru nutné navštívit veterinárního lékaře rutinně se zabývajícího problematikou želv, který provede patřičná vyšetření a stanoví diagnózu s adekvátní léčbou.
 
Komora veterinárních lékařů České republiky