Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Exotická zvířata
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 7 z 10 (záznamy 31 až 35 z celkových 50)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

 • Milada
  2010-09-03 13:09:24
  82.202.14.192
  Dobrý den, chtěla bych vykastrovat samce lamy 16 měsíců. Poradíte mi prosím, zda musím shánět speciálního veterináře nebo zákrok může udělat veterinář, který má zkušenosti s koňmi, ovcemi a kozami? Moc děkuji za odpověď.

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  z hlediska legislativy může kastraci provést každý soukromý veterinární lékař, držitel Osvědčení o splnění podmínek.... Z praktického hlediska je lepší, aby kastraci prováděl veterinární lékař, který má s daným druhem zvířete zkušenost. Avšak veterinárních lékařů, kteří běžně kastrují samce lamy, nebude mnoho. Na druhou stranu úkon kastrace se u jednotlivých druhů zvířat až tak zásadně neliší.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 • Zu
  2010-08-27 12:03:21
  82.113.44.82
  Dobrý den, máme samce chameleona jemenského a je u zhruba rok. Asi před týdnem začal hrabat v teráriu, hrabal klidně celý den a pak spal normálně na větvičce, ale zhruba před 3 dny přestal hrabat, vylezl si na větev a i přes den spal. Před dvěma dny přestal žrát a jakože dříve byl velmi aktivní, teď jenom spí na větvi, padá z ní a doslova leží v ruce, jak kdyby byl mrtvý. Včera ještě chvilkama otevíral oči, ale dnes už je ani neotvírá. Má pastelově žlutou barvu, je anemický a jak gumový. Na nic nereaguje.. Trus měl v pořádku, ale vypadá to, že už dlouho nevydrží. Děkuji za jakoukoliv radu.

  Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

  Dobrý den,

  ve vašem případě je pouze jen jedna rada dobrá - co nejrychleji navštívit veterinárního lékaře, který se zabývá problematikou plazů a obojživelníků.
 • micamicina
  2010-08-17 11:05:56
  88.103.74.111
  Dobrý den, ráda bych se zeptala na svoji želvu nádhernou, která je sama v želváriu. Přesto se u ní objevilo několik vajec,byla velmi neklidná a nejedla. Nevím, zdali je toto chování normální? Děkuji za odpověď.

  Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

  Dobrý den,

  při snůšce vajec želva dokonce několik dnů nemusí přijímat potravu a může být neklidná. Pokud by toto chování přetrvávalo delší dobu, obraťte se na veterinárního lékaře.
 • Kristýna Harvánková
  2010-06-20 09:31:25
  93.190.63.3
  Mám už 3 letou samičku ještěrky a ona už 9 dnů nežere své oblíbené červy. Prosím mohli byste mi odeslat na email co by jsme mohli udělat aby ještěrka začala žrát.

  Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

  Dobrý den,

  bohužel moje odpověď vás asi úplně neuspokojí, ale mohu vám pouze poradit, aby jste co nejdříve navštívila veterinárního lékaře specialistu na exotická zvířata.
 • Alena
  2010-06-15 22:15:10
  77.87.237.210
  Dobrý den, naše cca 20 měsíční samice poslední 3-4 dny většinou pospává a zdá se unavená, o krmení sice jeví zájem (cvrčci, zelená a rostlinná strava), ale jinak značně omezila aktivitu a má nafouklé bříško. Poslední týden měla řidší trus (ne denně), teď dva dny nevylučuje (ani při koupání). Protože je dost nenasytná, nevím, zda se jedná o obezitu a následnou lenost nebo nafouknutí mohou způsobovat vnitřní paraziti? Měří 42cm, váží 230g. Zkouším omezit krmení, ale pouze s cvrčky (obden cca 5 - podle velikosti) dostává potřebné vitamíny v prášku (vápník a vitamíny AD3). V teráriu má UVA i UVB záření (teplota max. 45°C a mimo tepelný zdroj okolo 25°C. Výhřevný kámen na doporučení nepoužíváme. Prosím o Váš názor - v okolí nemáme veterináře s orientací na plazy a ještěry. "Psí" veterinář, kam chodíme s našimi jorkšíry patrně nemá s plazy zkušenosti a možná se agamy i trochu bojí :) Děkuji za Vaši odpověď.

  Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

  Dobrý den,

  bohužel nemohu z tohoto místa zaujímat jakékoliv konkrétní stanoviska ke zdravotnímu stavu jakéhokoliv zvířete. Mohu vám pouze doporučit aby jste kontaktovala veterinárního lékaře specialistu na exotická zvířata třeba na stránkách KVL ČR, kde najdete seznam těchto specialistů.

 
Komora veterinárních lékařů České republiky