Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Exotická zvířata
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 8 z 10 (záznamy 36 až 40 z celkových 50)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

 • Linda
  2010-06-14 17:44:00
  77.93.203.11
  Dobrý den, moje želva má kolem deseti let a náhle se jí na krku udělala poměrně dost velká boule, zřejmě nádor, prosím Vás, co bych s tím mohla udělat? Děkuji moc.

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  navštivte veterinárního lékaře, nejlépe na pracovišti, které se zabývá ošetřováním plazů.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 • Zuzana
  2010-04-08 16:38:33
  92.62.227.11
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Měla jsme Agamu vousatou 4 týdny. Celou dobu byla v pořádku jedla cvrčky, běhala po terárku, svítili jsme jí UVB žárovkou v terárku měla 30 a pod lampou 50 a výhřevný kámen. Poslední 2 dny jen spala nebyla pod lampou nejedla spal v noci a i ve dne. Tak jsme s ní jeli k veterináři ten nic nezjistil žádná poranění, ani infekci či jiná zranění. Dostali jsme nějaké vitamíny (oranžové zbarvená pasta) a stejnak 2 den po návštěvě veterinární kliniky uhynula. Na internetu jsem se dočetla, že tento problém netrápil jen naši Agamu, ale i jiné, ale nikde jsme se nedočetla příčiny úhynu a jak pomoci. Uvažuji o koupi jiné Agamy a chtěla bych tímto předejít další ztrátě. Tímto, bych Vás chtěla poprosit zda nevíte čím to mohlo být. Děkuji za odpověď Zuzana Zárubová

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  o příčině úhynu se nemůžete dočíst nikde na internetu. Příčinu úhynu může stanovit pouze veterinární lékař a to na základě různých vyšetření, z nichž nejvýznamnější roli hraje pitva. Vámi popisované příznaky jsou společné téměř všem onemocněním a snažit se na jejich základě určit nějakou diagnózu je marné a zavádějící. Problémů se nabízí celá řada již jen z Vašeho popisu způsobu chovu. Píšete: "jedla cvrčky". Jedla pouze cvrčky? Nechyběla agamě rostlinná strava? Teplota v terárku se sice obecně doporučuje pro Agamu vousatou vyšší, musí však mít k dispozici i místo chladnější. Naopak výhřevný kámen bych nedoporučoval vůbec, atp. Moc se mně líbí, že chcete předejít případné další ztrátě při pořízení nové Agamy. Doporučuji Vám, abyste před dalším chovem důkladně prostudovala nějaké příručky k chovu Agamy vousaté a případné problémy řešila s veterinárním lékařem na pracovišti, které se věnuje onemocněním plazů.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 • Petr Pešava
  2010-03-16 20:53:41
  213.168.183.234
  Prosím o radu: nemůže se vyprázdnit a už týden nepřijímá potravu.

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  obstipace (zácpa) je u, zejména herbivorních, plazů poměrně častým onemocněním a nejčastější příčinou bývá nevhodné složení potravy. Agamy vousaté vyžadují poměrně pestrý jídelníček. Příčiny však mohou být i jiné. Např. špatný přístup k vodě, omezený pohyb, záněty v zažívacím traktu, onemocnění ledvin, či nádorové bujení. V každém případě doporučuji navštívit veterinárního lékaře, nejlépe specialistu na choroby plazů, který zvíře vyšetří klinicky, případně provede diagnostiku některou ze zobrazovacích metod. Nedoporučuji agamu laicky léčit doma, masírovat břicho, atp.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 • Houfová Iva
  2010-01-28 06:42:07
  62.77.68.88
  Dobrý den, máme doma dvouletou hermanku (váha ca 330 g, délka 11 cm, zatím nezimovaná) a za poslední dva dny jsem zjistila, že nemůže chodit. Snaží se vstát, ale nejde jí to. Pouze se odráží zádníma nohama. Je to tak 2 týdny, co vůbec nezacházela do domečku a vždy zůstala nocovat pod vypnutou lampičkou. myslela jsem, že se jí tam prostě nechce, ale ona se tam vlastně nemohla doplazit. žere normálně - čínské zelí, granulky, skořápky... Začalo to vlastně tím, že jsem jí vyměnila podestýlku, ale ne za jiný druh, pouze dřevěné chipsy za dřevěné chipsy. Šlo pouze o nové balení. Je možné, že by ty chipsy byli něčím napuštěné a mělo to vliv např. na nervovou soustavu želvy? nic jiného mě nenapadlo. Předem moc děkuji za odpověď Houfová Iva

  Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

  Dobrý den,

  doporučuji navštívit veterinárního lékaře, který má zkušenosti s drobnými zvířaty, který může bude diagnostikovat příčinu potíží vašeho svěřence a může stanovit léčbu.
 • Eva Jankulíková
  2010-01-21 20:32:32
  89.103.204.86
  Dobrý den mám doma chameleóna jemenského bohužel ve zverimexu mi neřekli kolik mu je měsíců, ale už se 2x svlékal. Na první pohled je vidět že chameleón je nemocný, léhává na zemi v písku a chytá se ručičkama za hlavu spíše za růžek co má na hlavičce dělá to už 4 den vypadá to vážně bolestivě někteří říkají, že mu prý roste roh, ale chámík v pořádku jí i pije vitamíny dostává všechno má, předtím nic takového nedělal opravdu to vypadá jako když má velké bolesti hlavy prosím o radu děkuji.

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  urychleně se objednejte a navštivte veterinárního lékaře, nejlépe specialistu na choroby plazů.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky