Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Exotická zvířata
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 9 z 10 (záznamy 41 až 45 z celkových 50)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

 • Renáta Šumková
  2009-11-09 12:17:13
  89.176.136.231
  Naše želva má asi škrkavky. Nemněla už delší dobu stolici a už podruhé jsem našla v nádržce s vodou takovou žížalku tenkou, asi 2-3cm dlouhou. Je nutné jít k veterináři, nebo se dá i léčit doma? Má mít želva izolaci, bez jakékoliv podestýlky? A čím vyčistit terárium, od možných zárodků parazitů, aby to neuškodilo želvě. Želva má asi 2,5 roku.

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  má-li Vaše želva opravdu škrkavky, je třeba ji odborně léčit. Léčba je věcí vysoce odbornou, neboť plazi jsou často velmi citliví na preparáty, které se běžně k odčervení používají u teplokrevných živočichů. Škrkavky se u suchozemských želv vyskytují, nikoliv ojediněle, ale mnohem méně než např. u psů. Oproti tomu nejčastějším parazitujícím helmintem u želv bývá roup. Promořenost roupy je u suchozemských želv chovaných v zajetí veliká a zpravidla nečiní velké obtíže. Pro stanovení diagnózy je potřeba parazitologické vyšetření. Doporučuji Vám obrátit se na veterinární pracoviště, které se hlouběji zabývá chorobami plazů.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 • Honza
  2009-11-08 19:00:14
  89.235.0.54
  Potřebuji poradit - mám krajtu, je jí asi 1,5 roku, nevylučuje potravu, během měsíce hodně zmohutněla a vydává zvuky jako kdyby vyfukovala vzduch a otevírá pořád pusu, co s tím? Děkuji moc za radu.

  Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

  Dobrý den,

  mohu vám pouze doporučit odborníka pro tuto problematiku tj. Prof. Knotek - Veterinární a farmaceutická universita Brno.
 • Hanka
  2009-10-23 19:34:05
  88.146.70.141
  Dobrý den, moje želva nádherná málo jí, hodně se sluní (i často na ostrůvku spí přes noc) a při jídle jí křupe jakoby v sanici nebo co. Jinak vypadá dobře, krunýř, oči - všechno má v pořádku. Nevím, zda mám jít k veterináři. Děkuji za odpověď.

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  pro posouzení situace by bylo potřeba dát spoustu věcí do souvislostí. Např. stáří a velikost želvy, druh krmení, teplotu a kvalitu vody, jak dlouho problém trvá, zda došlo v chovu k nějaké změně, atp. A pak samozřejmě klinické vyšetření. Myslím, že návštěvou u veterináře, nejlépe specialistou na choroby plazů, neuděláte chybu. Na druhé straně se zřejmě nejedná o problém akutní a nevyžaduje asi urgentní intervenci.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 • Anna Raiserová
  2009-08-11 18:17:50
  77.48.50.38
  Dobrý den, ráda bych se poradila ohledně nemocné vodní želvy nádherné. V jedné odpovědi odkazujete na specializované pracoviště pro plazy. Kde je nejblíže od Zelenče - respektive od Lázně Toušeň? (Praha východ) je případně možné zvíře přivést k Vám? Nevím, jaká je šance na léčbu, již několik měsíců má želva potíže přijímat potravu, je apatická a nyní ji na krku vlevo dole pod ústy vyrostla asi 0,5cm v průměru boule, která vypadá jako nádor a zvětšuje se. K tomu má hodně nateklé oči. Zkoušeli jsme léčbu koupelemi v heřmánku (protože měla i příznaky zápalu plic) dle rad v poradně na internetu. hlavně bych nerada, aby se želva trápila a i mě velmi trápí pohled na ni, jak asi umírá, nebo nežije jako kdysi. Věk asi 10 let. Jaké jsou možnosti léčby případně nějakého šetrného utracení nemocného zvířete? Děkuji moc za odpověď.

  Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

  Dobrý den,
  mohu doporučit např. veterinární kliniku AA-Vet Praha 10.
 • Pavlína Gvuščová
  2009-07-22 12:10:00
  94.241.68.176
  Dobrý den, od dubna máme doma kraba suchozemského a včera mu odpadli dvě a dneska další dvě končetiny. Je stále ve stejném prostředí a krmen stejně. Děkuji

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  nebudu zastírat, že jsem zaskočen. Nejen, že z odborného veterinárního pohledu o chorobách krabů nic nevím, ale ani neznám nikoho, kdo by vědět mohl. Vím, že ztráty končetin u krabů často souvisí s jejich svlékáním a také, že po následujícím svlékání zpravidla končetiny dorostou. Pro hlubší pohled do problematiky Vám doporučuji obrátit se na nějaké chovatelské zařízení, např. pražskou zoologickou zahradu.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky