Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Odstavení prasnice

 • Marek
  2015-06-30 21:59:09
  127.0.0.1
  Dobrý den rád bych poprosil o radu, po odstavení selat přeštické jsem snížil krmnou dávku a vodu u prasnice po cca 3-4 dny, kdy všechny struky se postupně vrátily do normálu, ale jeden zadní je stále jakoby plný mléka tvoří jakoby balónek tak velikosti do menší dlaně. Na pohmat struk není nijak horký ani nic nevytéká. Dá se prasnici něco aplikovat vet., nebo se zbytky mléka postupně vstřebají. Našel jsem, že se dá použít odvar ze šalvěje. Děkuji za rady.

  Odpovídající: MVDr. Jan Bernardy

  Vážený pane Marku,

  nejlépe by bylo, aby se na prasnici mohl podívat Váš obvodní veterinární lékař, aby posoudil, zda se jedná o změněnou tkáň, nebo fluktuující obsah a co je obsahem balonku - může to být mléko, nebo spíše zánětlivě změněný sekret, pokud se jedná o jediný takto vypadající struk. Pokud by šlo o zánětlivé změny, bylo by vhodné zahájit léčbu antimikrobiálními přípravky celkově a použít místní topickou terapii ať již mastmi na tišení zánětu v akutním případě, či naopak u chronického procesu podporující obnovení ozdravných sil organismu. Každopádně odvary šalvěje, heřmánku a řebříčkovou jsou dobrou alternativou. Macerovaný kořen proskurníku, sbíraný na podzim, nebo odvar z květů, obě formy jako zábal na zanícenou ml. žlázu je alternativa bylinné alternativy.

  MVDr. Jan Bernardy, Ph.D 

 •  
Komora veterinárních lékařů České republiky