Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Tvorba mlíka u starší klisny - není březí

 • Heda
  2018-04-12 21:50:56
  89.111.119.51

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám 2 roky teď 18 letou frískou klisnu, dříve prý 3 krát rodila. Vloni i letos od jara silné říje jedna za druhou, se silnými výtoky. Stále je celá ulepená. Vloni při ultrazvukovým vyšetření nebyla náplň -  tekutiny v děloze, jen na jednom děložním hrdle 4 cysty. A letos jsem k tomu ještě zjistila, že se ji utvořilo mléko. Je to k těm říjím? Pohublá je ve hřbetě, zadek a ani krk není co bylo, ale ve břichu hubená není. Sežere vše co dostane a na vyjížďkách jde taky s chutí. Ráda bych ji pomohla, myslím že ji tenhle stav dost vysiluje a ještě s tím mlíkem jestli to nezesílilo. Předem děkuji za odpověď.


  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Je velmi pravděpodobné, že popisované příznaky může být - po stanovení klinické diagnózy - nutné léčit některými hormonálními preparáty. Jejich použití vyžaduje vyšetření klisny praktickým veterinárním lékařem, přednostně veterinárním lékařem s odpovídajícími zkušenostmi v oblasti gynekologie koní, který na základě svých zjištění doporučí optimální přístup.
   
  MVDr. K. Daniel
 •  
Komora veterinárních lékařů České republiky