Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Sarkoidy u koní

 • Michaela
  2018-04-14 16:25:23
  185.57.228.2

  Dobrý den, mám již 11-ti letého valacha Rýnského Teplokrevníka, který má třetím rokem sarkoid v uchu, na přelomu plecích a přední nohy a také pár malinkých okolo penisu, sarkoid v uchu byl podvázán a upadl. Dávám koníkovi do krmení kurkumu, ostropestřec a sarkoidy mažu mastičkou z marihuany. Sarkoid mezi předními nohami se zmenšuje a některé kolem přirození vymizeli. Kůň je ve výborné kondici a dříve sportoval. Můj dotaz zní: Mohu se s koněm, který má sarkoid účastnit závodů ? ať už hobby nebo oficiálních? Děkuji za radu


  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Sarkoid není svojí povahou nakažlivé onemocnění a pokud vzhledem ke své lokalizaci nevadí, lze jej považovat třeba i za kosmetickou vadu. Záleží ovšem na typu sarkoidu a jeho lokalizaci. Vzhledem k řečenému by tedy přítomnost sarkoidů neměla pro účast na svodech, závodech apod. vadit. Podmínky účasti na akci si ale vždy určuje organizátor. Zásadnější překážkou ovšem může být i jeho lokalizace a to, jak koni překáží nebo vadí. Pod sedlem, na víčku apod.

  MVDr. K. Daniel
 •  
Komora veterinárních lékařů České republiky