Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Zánět dělohy po inseminaci/připuštění

 • Markéta
  2018-06-28 18:27:27
  94.74.229.90

  Dobrý den, mám dotaz ohledně zánětu dělohy po připuštění. Kobylku jsem zkoušela připustit přirozeným způsobem a pokaždé (proběhly 3 pokusy) dostala zánět dělohy i po tom, co jsme provedli výplach dělohy po 8 hodinách po připuštění. Znovu zkouším inseminačně. Poprvé bez reakce, ale kobyla nezabřezla (dávka byla jedna a více naředěná). Podruhé byly dávky dvě, po té druhé jsme pro jistotu provedli výplach a stejně měla kobyla zase zánět. Mohli byste mi, prosím, poradit, jak postupovat při dalším pokusu? Jaké antibiotika nasadit a zda před inseminací přímo do dělohy, nebo do dávky spermatu nebo až po inseminaci apod.

  Moc děkuji.


  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Endometritida je zánět, který postihuje vnitřní výstelku dělohy klisny. Často zůstává nediagnostikována. Také popis situace odpovídá spíše vleklému chronickému procesu než opakovaným reinfekcím. Endometritida je jednou z hlavních příčin infertility klisen a postihuje až 15% z nich. Na kladené otázky nelze přesně odpovědět. Doporučit lze pouze obrátit se na praktického veterinárního lékaře se zkušenostmi z oblasti reprodukce koní a pokusit se o vyřešení zmíněné endometritidy na základě její etiologické příčiny (těch může být i více); a to pokud možno ještě před pokusy o nakrytí klisny v dané sezóně - ať již hřebcem nebo pomocí inseminace.

  MVDr. K. Daniel
 •  
Komora veterinárních lékařů České republiky