Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Sarkoidy

 • Jakub
  2018-07-06 23:30:23
  185.151.252.229

  Dobrý den. Potřebuji vaši radu či pomoc. No zkrátka koupil jsem si koně o kterého jsem se dlouhodobě staral. Během pár týdnu jak jsou teď vedra se ji rozrostly sarkoidy po uších (měla jich méně a malých, ale teď je to o dost větší). Jestli bych vás prosím mohl poprosit o nějaké typy či pomoc, fakt mi na mé kobyle záleží. Má to na jednom z nejhorších míst (na uchu) a potřebuju nutnou pomoc odborníka přes tuto problematiku, jelikož nespecializovaní veterináři to řešili kortikoidy a buhví čím, vyrezavanim a to vždy jen zhoršilo tak jsem už odmítal veškeré vyrezavani či kortikoidy. Posílám vám fotky, nelekněte se. Děkuji vám za vaši pomoc Prý existuje nějaká mast z USA a prý známé na sarkoidy zabrala dobře, mohl bych se zeptat tedy jestli by byla pro toto vhodná a jestli by se to tím dalo řešit? vím že to bude stát dost jelikož se ji to dost rozlezlo, ale hlavně aby byla zdravá. Chování bych specifikoval tak.. v zimě se zmenšují, ale takový nárůst počtu a zvetšení jsem doteď vůbec nezaznamenal.


  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Chirurgické odstraňování sarkoidů může spočívat v jejich extirpaci ( = "vyřezávání" jak je v dotazu označováno), hlubokém zmrazování apod. Vždy záleží na lokalizaci sarkoidu a také jak koni reálně vadí.
   
  Označení "nějaká mast z USA" nelze komentovat, aniž je známý přesný název, jedná-li se o registrovaný veterinární přípravek, jaké je jeho složení, doporučení příbalové informace, atd.
   
  MVDr. K. Daniel
 •  
Komora veterinárních lékařů České republiky