Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Přošlá vakcína

 • Monika Balcarová
  2018-08-16 18:05:09
  81.200.60.129

  Dobrý den, poprosím o Váš názor ohledně dva měsíce prošlé vakcíny Purevax RCPCh FeLV, kterou včera absolvoval můj sibiřský kocourek (4 roky). Data expirace jsem si všimla až doma a mám velké obavy z reakce organismu. Mám se bát, že se u něho může projevit jedna z nemocí, nebo naopak,,že nebude vůbec chráněný? Očkujeme vždy po roce a teď přes léto je kocourek i na zahradě u lesa, kde je spousta zvěře. Zbývající průběh roku ven nechodí, jen doma. Předem Vám děkuji za odpověď.

  S pozdravem Balcarová


  Odpovídající: MVDr. Mgr. Kateřina Návojová Horáčková

  Vážená paní Balcarová,

  u prošlé vakcíny již nikdo nemůže garantovat její účinnost, tedy že bude kocourek dostatečně chráněn. Pokud byl dosud pravidelně přeočkováván po roce, jak uvádíte, měl by být stále chráněn s ohledem právě na tu předchozí vakcinaci, takže pokud se na chalupě nepotkává s nevakcinovanými kočkami nebo se nepohybuje v místech, kde se pohybují i jiné kočky, tak je riziko nákazy poměrně nízké. Od jiných druhů zvířat mu z hlediska infekcí s výjimkou vztekliny nic nehrozí. Problém je ovšem v nastavení délky dostatečné imunity u FeLV složky, FeLV je u koček s přístupem ven zapotřebí přeočkovávat pravidelně po roce a nelze v tomto případě odhadnout, zda bude i po této prošlé dávce imunita dostatečná a za rok bude stačit znovu přeočkovat, nebo zda vakcína imunitní odpověď nevyvolá a pak by se kocourek musel příští rok očkovat dvěma dávkami FeLV. Ostatní složky vakcíny bych se nebála přeočkovat znovu až příští rok jen jednou dávkou, vzhledem k tomu, že zbytek roku bude kocourek opět doma.

  S pozdravem

  MVDr. Mgr. Kateřina Horáčková, MANZCVS (Feline Medicine)

 •  
Komora veterinárních lékařů České republiky