Komora veterinárních lékařů České republiky

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 6 z 461 (záznamy 26 až 30 z celkových 2301)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

 • rozka
  2017-12-11 17:36:18
  89.103.172.53

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám doma prasátko, chovám první v životě, dozvěděla jsem se od lidí, že je třeba ho vykastrovat, prý proto, že by jeho maso po zabijačce páchlo, a nebo také proto aby byl klidnější při chovu, a proto bych se ráda zeptala co je na tom pravdy?  A je opravdu tolik na škodu, když ho vykastrovat nenechám? Je určeno k pozdější zabijačce, děkuji za odpověď, rozka


  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Kastrace kanečků, ze kterých se tímto stávají vepříci, se opravdu provádí kvůli "kančímu zápachu" masa a zejména tuku. Ne všechny evropské země kanečky kastrují; tam kde se kastrace neprovádí se prasata zpravidla poráží dříve (70-80 kg) než u nás (110-120 kg), ale i tak bývá například ve slanině "zápach" patrný. V některých zemích tento pach vepřového masa nevadí a jsou na něj spotřebitelé zvyklí.

  MVDr. K. Daniel
 • Mgr. Jiří Kamený
  2017-12-11 15:11:30
  194.213.41.2

  Dobrý den, je prosím legislativně nebo komorou stanoveno, jak má probíhat humánní eutanazie? Setkávám se neustále s uspáváním zvířat jedinou injekcí bez předchozího uspání zvířete. Jak má probíhat humánní eutanazie? Jedná se mi o zvířata ze zájmových chovů. Děkuji za odpověď.


  Odpovídající: MVDr. Martin Grym

  Dobrý den.

  Přesný postup eutanázie stanoven legislativně není, nicméně dle platné legislativy by se za tímto účelem měly použít veterinární přípravky, které jsou pro tyto konkrétní účely vyráběny a na trhu nabízeny.

  V rámci aplikace takového přípravku musí veterinární lékař dodržet pokyny, které udává jeho výrobce. Co se týká otázky, zda musí být před aplikací přípravku zvíře v sedaci či celkové anestézii, není nikde direktivně stanoveno, že zvíře musí být předem sedováno, nicméně někteří výrobci toto doporučují, protože bez předchozí sedace nezřídka dochází k excitaci zvířete. Jiní výrobci aplikaci látky bez předchozí sedace připouštějí.

  Je také potřeba zohlednit, zda jde o aplikaci do cévy či přímo do srdce, kde je sedace jistě nutná. Konkrétní postup stanoví dle dané situace veterinární lékař, který zákrok provádí.

  MVDr. Martin Grym

 • Aneta Nová
  2017-10-30 10:15:30
  195.113.211.10

  Dobrý den, našla jsem informaci, že u psů by neměla být v magistraliter přípravě používaná laktóza. Chtěla jsem se zeptat na alternativní plniva a taky, kde tyto informace můžu najít? Děkuji za odpověď.


  Odpovídající: MVDr. Mgr. Kateřina Horáčková

  Dobrý den, 

  laktóza je problémem zejména u koček, problematické bývá i její větší množství u fretek. U psů ji nedoporučuji jako plnivo zejména v případech malých plemen a diabetiků.

  Co se náhrady týče, je možné použití indiferentních směsí, například Amylum oryzae a Sillica colloidalis anhydrica pro zlepšení tokových vlastností plniva.

  Kde lze tyto informace najít - lékárníkům i veterinárním lékařům tuto problematiku pravidelně přednáším, co se publikací týče, tak tam bohužel moc neuspějete, protože veterinární literatura se individuální přípravou zabývá spíš okrajově a problematiku plniv neřeší žádná dostupná publikace, literatura v oblasti farmaceutické technologie se přímo veterinární problematikou takto detailně také nezabývá, nicméně lze zde nalézt informace týkající se náhrad laktózy a směsí ji obsahujících například v kapitolách týkajících se individuální přípravy pro pediatrii.

  MVDr. Mgr. Kateřina Horáčková
  klinický farmaceut, farm. technolog, veterinární lékař
 • Petra Zemanová
  2017-10-26 06:51:24
  194.213.41.2

  Dobrý den, zakoupili jsme štěně labradorského retrívra s PP, který měl dle veterinárního osvědčení vydaného den před odběrem štěněte sestouplá varlata v šourku. Když jsme ho nechávali zkontrolovat naším veterinářem 5 dnů poté, diagnostikoval u něj oboustranný kryptorchismus s tím, že varlata nejsou hmatatelná ani v tříslech, natož v šourku a tudíž se ztratila někde v dutině břišní. Je možné, aby se v 8 týdnech štěněte již sestouplá varlata během 5 dnů úplně ztratila do břicha? Dnes jsou nám 4 a půl měsíce a situace je neměnná, pejska prohlédlo 5 zvěrolékařů a varlata nebyla a nejsou. Děkuji.


  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,
  zcela nemožné to není, pravděpodobné však také ne.
   
  Zdraví
  Ondřej Rychlík
 • Mareš
  2017-10-12 19:29:54
  94.112.235.33

  Dobrý večer, prosím o radu. Naši sousedé si asi tak před dvěma lety s velkou slávou pořídili kavalíra king charlese španěla do domku se zahradou. Psa měli samozřejmě uvnitř domu. Letos si paní majitelka našla nového přítele, který evidentně nesnáší psy. Od té doby je kavalírek pořád venku, na rohožce na betonových schodech, nemá ani boudu ani deku, nic. Venku mají ještě jednoho voříška, který je zvyklý být pořád venku (ten boudu má). Myslíte, že se kavalírkovi nic nestane, když byl navyklý na teplo? Děkuji.


  Odpovídající: MVDr. Martin Grym

  Kavalír king charles španěl není plemeno, které by mohlo být drženo celoročně venku, přestože v teplých obdobích roku je celodenní pobyt venku možný. Konkrétní posouzení situace - tedy zda jde či nejde v tomto případě o týrání či špatné zacházení a nevhodné podmínky pro chov, lze provést pouze místním šetřením. K tomuto je kompetentní místně příslušná Krajská veterinární správa, na kterou se doporučuji v případě pochybností obrátit.

  MVDr. Martin Grym

 
Komora veterinárních lékařů České republiky