Komora veterinárních lékařů České republiky

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 7 z 461 (záznamy 31 až 35 z celkových 2301)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

 • Jana Malhocká
  2017-10-09 13:37:55
  78.80.205.115

  Dobrý den, máme 9 slepic a u dvou jsem zjistila, že jim natéká pařát mezi prsty. Špatně se jim chodí. Ale jinak zobou a čistí se. Začalo jim to tak cca měsíc po sobě. Prosím o radu, jak slepicím pomoct. Jestli to nedostávají od sebe navzájem. Děkuji Jana Malhocká


  Odpovídající: MVDr. Renáta Hlavová

  Dobrý den,

  zřejmě se jedná o nedostatky v zoohygieně chovu a následnou sekundární infekci. Nejlépe bude navštívit nejbližší veterinární pracoviště, podrobně probrat podmínky chovu (krmení, ustájení, stáří drůbeže,....) a sjednat nápravu.

  MVDr. Renáta Hlavová
 • Michaela Baumruková
  2017-10-02 11:45:05
  90.176.206.200

  Dobrý den,

  chovám stádečko koz, které jsou zařazené do kontroly užitkovosti. Povinnost takového chovatele je každoročně nechat svým zvířatům provést zdravotní zkoušky. Mohu se zeptat, jakým způsobem jsou tyto státní zakázky veterinářům propláceny? Nebo již nejsou? Za léta, co zvířata chovám, jsem za toto nikdy nic neplatila. Nyní bydlím v jiném okrese a místní veterinář si inkasoval 800 Kč (1500 s dokladem, 800 bez dokladu). Jednalo se o odběr krve 6ti kozám a jeho dojezdová vzdálenost k nám je 15km (nejel ale samozřejmě pouze cíleně sem). Nechci si stěžovat, ani nikomu škodit, jen mne zajímá, zda je tato cena adekvátní, korektní a zda panu doktorovi stát tento úkon již neproplatí?

  Jednalo se o pana doktora Michala Daňka z Jičína.

  Děkuji, s pozdravem Michaela Baumruková


  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Zdravotní zkoušky podle Metodiky kontroly zdraví na daný rok jsou odpovědností chovatele. Na provedení těchto zkoušek si chovatel objednává jednoho ze schválených soukromých veterinárních lékařů.

  Stát tyto zdravotní zkoušky nehradí, pouze na ně přispívá příspěvkem na úkony prováděné v rámci MKZ.

  Nejedná se tedy o státní zakázku jako takovou.

  Ceny za veterinární činnost prováděnou soukromými veterinárními lékaři jsou ceny smluvní, Komora veterinárních lékařů je nekontroluje, neurčuje a ve většině případů ani nekomentuje.

  MVDr. K. Daniel
 • Jelena Stepankova
  2017-09-27 23:23:10
  46.167.198.13

  Dobrý večer. Prosím o radu jak postupovat s čipovaným psem když uhyne. Musíme odvážet uhynulého psa k veterináři že by čip vyndal? Děkuji za odpověď. 


  Odpovídající: MVDr. Martin Grym

  Dobrý den,

  čip není nutné a často ani technicky možné při úhynu psa odstraňovat.

  MVDr. Martin Grym

 • Mirka
  2017-08-31 19:02:39
  178.22.115.110

  Dobrý den, mám takový, možná pro někoho opravdu hloupý dotaz. Mám obavy a strach z nákazy vzteklinou. Byla jsem na zahrádce a v ostružinách začalo něco šustit. Z trávy vylezlo malé černé zvíře. Lekla jsem se a instinktivně jsem na něj několikrát dupla. Byl to krtek. Vyzula jsem nazouvák a několikrát ho uhodila protože zahrádku už hodně zdevastoval. Chtěl utéct a pískal.Vzala jsem si pak dva klacíky a nasoukala jsem mrtvého, či omráčeného, krtka na starou misku od květináče a zanesla dědovi ať ho zlikviduje. Druhý den na to jsem večer slyšela ve zprávách, že se v Polsku nalezl mrtvý netopýr nakažený vzteklinou. Začalo to ve mě hlodat, zda i krtek nemohl být nakažený vzteklinou. Přemýšlela jsem jestli jsem se ho nedotkla rukou. Zmohla se mě panika. Rukou jsem totiž pak držela klacíky na té straně kterou jsem do něj strkala, držela jsem rukou i obuv na té straně, kterou jsem ho uhodila, ani nevím jestli tam nebyla třeba nějaká jeho krev a neotřela se třeba někde o tvář... Bojím se i toho, že jsem jednou nohou byla bosá trávě kde ležel ten mrtvý krtek. Na spodní straně chodidel mám popraskanou kůži a mám strach jestli se mi tam něco z něj nedostalo. Nebo jestli jsem na obuvi nemohla donést do bytu virus vztekliny... Krtek tělíčko poškozené neměl, ani mě nekousl, jen měl čumák od krve. Tak se bojím možné nebo nemožné nákazy vzteklinou a panikařím doma. Děkuji Vám za odpověď


  Odpovídající: MVDr. Martin Grym

  Virus vztekliny se přenáší kousnutím či šrábnutím a toto poranění musí narušit kůži (do krvácení). Popsaným incidentem s krtkem se virus vztekliny přenést nemohl. Virus se přes neporušenou kůži do organismu nedostane, a to s vysokou pravděpodobností ani popisovanými popraskanými ploskami nohou. Přenos vztekliny netopýry je možný, a to dokonce i vzduchem, ale pouze ve specifickém prostředí jeskyně. 

  Pokud Vás to uklidní, je velmi nepravděpodobné, že krtek byl přenašečem viru vztekliny a extrémně nepravděpodobné, že by na Vás popsaným způsobem virus přenesl.

  MVDr. Martin Grym  

 • Vratislav
  2017-08-30 20:36:56
  91.192.35.244

  Dobrý den, je veterinář po operačním zákroku při předání zvířete předat i propouštěcí zprávu s popisem provedeného zákroku?


  Odpovídající: MVDr. Martin Grym

  V žádném právním předpisu není zakotvena povinnost veterinárního lékaře předat písemně zprávu o provedeném operačním zákroku chovateli. Je ale dobrým zvykem, že na požádání chovatele je tato zpráva vydána, resp. není ve většině případů důvod, proč by vydána být neměla.  Veterinární lékař je nicméně povinen vydat chovateli platební výměr s výčtem účtovaných položek.

  MVDr. Martin Grym

 
Komora veterinárních lékařů České republiky