Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Koně
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 2 z 46 (záznamy 6 až 10 z celkových 228)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

 • Hladíková Tereza
  2018-01-26 16:27:00
  89.24.38.4

  Dobrý den, již druhým rokem řeším u své tč. 10 kobyly problém s krmitelností. Kobyla je naprosto zdravá, v dobré fyzické kondici,pravidelně odčervovaná a kontrolovaná vet. lékařem, chodím sní parkurová skákání a v zimě ji pravidelně 3x v týdnu jezdím pod sedlem. Přesto mi vždy v zimním období shodí ze své optimální váhy cca 50 kg, přičemž krmná dávka zůstane stejná, pouze uberu půl litru jádra. Denní dávka se skládá z litru ječmene + 1/4 litru oves+ litr granulí + litr řízků. Sena po celý den dostatek. Ráno seno po večerní dávce ještě zbývá. Přemýšlela jsem tedy o jaký problém se může jednat a napadlo mne zda nevkládá energii do udržení svého tepla. Kobyla dosud nebyla nikdy dekovaná, byla a je zvyklá být celé dny venku. Na noc teplota ve stáji je asi pět stupňů. Můžete mi prosím poradit o jakým problém by se mohlo jednat? Předem Vám velice děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Tereza Hladíková


  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Ano. Hypotéza nevyrovnané energetické bilance, tedy větší potřeby energie v zimním období, je velmi pravděpodobná. Pojem "krmitelnost" by v tomto případě hrál roli pouze pokud by kobyla nebyla schopna či ochotna přijmout krmnou dávku s vyšším obsahem energie.
   
  MVDr. K. Daniel
 • Jitka Táborská
  2016-09-21 08:43:02
  81.30.254.129
  Dobrý den, našemu valachovi (13 let) byla diagnostikována: přemosťující osteoartróza hlezenního kloubu "špánek". Koníkovi podáváme na radu lékaře látky na výživu kloubů. Je ustájen v boxe u vrat do stáje - teplota uvnitř této části stáje je zhruba stejná jako venku. Dotaz: bylo by lepší, kvůli artróze koně přemístit dál do stáje kde je tepleji? Je denně 12 hodin na pastvě, nebude mu potom (v zimních měsících) na pastvě zima, když by byl v teplejší části stáje? (není dekovaný). Postačilo by mu postižený kloub chránit (zateplit) bandáží popř. vhodným chráničem? Děkuji za odpověď. Táborská.

  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  bylo by lepší, kvůli artróze koně přemístit dál do stáje kde je tepleji?

  Teoreticky ano, prakticky je to zbytečné. Teplota prostředí má především vliv na prokrvení povrchových struktur/tkání.

  Je denně 12 hodin na pastvě, nebude mu potom (v zimních měsících) na pastvě zima, když by byl v teplejší části stáje?

  Viz první odpověď.

  Postačilo by mu postižený kloub chránit (zateplit) bandáží popř. vhodným chráničem?

  Ano. Kromě případných dalších doporučení ošetřujícího veterinárního lékaře.

  MVDr. K. Daniel

 • Hana
  2016-09-05 13:40:00
  89.203.180.131
  Dobrý den, dostal se mi do rukou Equipyr - prášek na odčervení koní, ale nikde není psáno dávkování podle hmotnosti koně, ani na internetu se nemohu dohledat. Mohli byste mi poradit s dávkováním?

  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Podle mých nejlepších informací přípravek s názvem Equipyr není v seznamu registrovaných veterinárních léčiv v České republice. A to ani národní ani centralizovanou registrací. Nelze proto k jeho použití vydávat žádná odpovědná doporučení.

  MVDr. K. Daniel

 • Helena Petrová
  2016-08-07 18:45:35
  85.132.192.106
  Dobrý den, mám tříletou klisnu. Válčíme s letní vyrážkou (projevy především hříva, ocas, několik málo vydrbaných míst, vykousaná místa na břichu). Od dubna jsme krmili: seno/pastva, 1 litr ovsa, 1 lopatička extrudované lněné semínko (ráno a večer je dávka totožná). Teď krmíme: seno, 2 litry ovsa, 1 lopatička extrudované lněné semínko, biotin dle pokynů výrobce (ráno i večer je dávka totožná). Dva týdny má teď síťovanou deku i s krkem a drbání se zmírnilo. Biotin podáváme asi měsíc a půl. Od té doby, co jsme ji koupili (věděli jsme, že je muchař) se jí vytvořili nálevky nad spěnkovými klouby na třech ze čtyř končetin. S nastupujícím létem se projevila letní vyrážka. Po nasazení biotinu se objevily "lístečky na kopytech" - nevím jak to nazvat, takové malé kousky rohoviny, která roste od shora a pryč od kopyta, zdá se to neškodné, dále se objevily silné lupy (celá hříva je úplně plná, i přesto že má deku kryjící hřívu) a nakonec i podlomy (na jedné noze se nám jej nedaří zahojit). Často navíc vidím, že má "průjem". Je důvod k obavám? Je možné, že biotin způsobuje jakousi "výměnu" kůže? Je v krmné dávce něco špatně (třeba lněné semínko)? Je něco, co pro ni můžu ještě udělat? Kobyla je celý den v travnatých výbězích a ve stádě.

  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Dotazy spojují tři roviny: oblast kožních abnormalit, občasného průjmu a kvality výživy. Zmíněné problémy mohou, ale nemusí mít cokoliv společného.

  V každém případě biotin má vliv na rozvoj povrchových vrstev kůže a rohoviny.

  Extrudované lněné semínko by za normálních okolností nemělo mít negativní vliv; otázkou zůstává jaké množství je "jedna lopatička".

  Občasný průjem - jeho příčiny mohou být od parazitární infestace až po skladbu krmné dávky či abnormalitu chrupu - nelze komentovat bez vyšetření zvířete  včetně dalších anamnestických údajů, případně dalšího laboratorního vyšetření.

  Popsané abnormality by měl na místě klinicky vyšetřit a posoudit praktický veterinární lékař.

  MVDr. K. Daniel
 • Blanka
  2016-05-25 14:09:38
  78.110.212.14
  Dobrý den, je možné u 14měsíčního hřebečka v jedné narkóze najednou operovat malou vrozenou pupeční kýlu a zároveň ho vykastrovat? Můžu prosím znát Váš názor. Děkuji za odpověď?

  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Teoreticky ano. Záleží však na druhu koně - je-li již plně vyvinut. A na druhu anestézie - zdali vyhovuje svojí délkou předpokládané časové délce obou zákroků.

  Doporučuji obrátit se s tímto dotazem na ošetřujícího praktického veterinárního lékaře, který zváží všechny související okolnosti.

  MVDr. K. Daniel
 
Komora veterinárních lékařů České republiky