Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Koně
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 46 z 46 (záznamy 226 až 228 z celkových 228)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

 • kateřina
  2009-01-12 18:05:05
  88.100.201.203
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli vadí koním PVC? A ještě bych se chtěla zeptat: mám koníka, který utrpěl zlomeninu spěnkové kosti před 2 lety a špatně mu to srostlo. Nekulhá na ní, pouze trošičku došlapuje, jinak v ohradě běhá a dovádí jako hříbě. V ničem takovém mu to nevadí a zvládne i delší procházky, bez náznaku kulhání. Chtěla bych se zeptat, zda li by byl ještě k ježdění, samozřejmě jen lehké a pomalé. Náš veterinář se té zlomenině moc nevyjádřil a tak bych se chtěla zeptat Vás. Znám docela hodně lidí, kteří měli tento problém nebo podobný a na koních jezdí, ale nechci nic riskovat. Děkuji za odpověď nashledanou.

  Odpovídající: MVDr. Jan Bernardy, MVDr. Karel Daniel

  Z dotazu není jasné, jaký vliv PVC máte na mysli. Dotykový kontakt s PVC? Požití části předmětu či podlahoviny z PVC? Či jiná možnost?
  Odpověď na druhou část dotazu bez shlédnutí RTG snímku postižené končetiny či vyhodnocení používání končetiny v pohybu Vaším veterinárním lékařem je velmi obtížná skoro nemožná. Pouze velmi všeobecně řečeno: lehká, či postupně se zvyšující mírná zátěž by neměla - možné - postižení končetiny nevratně zhoršit.

  MVDr. K. Daniel
 • Petra Gsöllhoferová
  2008-12-10 12:29:52
  77.48.127.251

  Dobrý den, nevím na koho jiného se obrátit, proto zkouším napsat Vám a poprosit Vás o pomoc. Nebudu Vás zatěžovat dlouhým popisováním, budu se snažit být stručná. Koupila jsem kobylku fríského koně a protože nemám zkušenosti s tímto plemenem, ráda bych se zeptala na jednu věc: trpí frísové na osifikaci kopytních chrupavek? Mé kobylce budou v únoru 4 roky. Mám k dispozici RTG, když ji byly 2 roky, minulý týden se ji dělaly nové RTG snímky a výsledky byly bohužel horší než jsem čekala. Doktorka mi řekla, že se jedná o úplnou osifikaci kopytních chrupavek, stupeň 2-3 a že u takhle mladého koně je to docela problém. Vysvětlila, že se nedá léčit, pouze se snažit kvalitně vyživovat kopyta a že kobylka určitě nemůže jít do sportu, bude spíše na rekreaci. Že může začít třeba za 2 roky kulhat nebo taky ne, proto mě zajímá jestli je toto plemeno více náchylné k této nemoci. Navíc má sbíhavý postoj, takže je potřeba, aby byla kovaná a já se dočetla, že je lepší tyto koně nechat naboso. Nezlobte se, že tím obtěžuji Vás, ale budu klidnější, když mi odpoví někdo, kdo o tom ví více a je odborník, než adolescenti na diskuzi na Equichannelu. Navíc má kobylka podezření na letní vyrážku (prý na ni frísové také dost trpí), takže uvažuji o jejím vrácení a Váš názor mi velmi pomůže při rozhodování. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Petra Gsöllhoferová


  Odpovídající: MVDr. Jan Bernardy, MVDr. Karel Daniel

  Plemenná predispozice určitého plemene vůči takovému nebo onakému onemocnění je jedna věc a reálný klinický stav individuálního zvířete a jeho zhodnocení - z kterého pravděpodobně odvodíte Vaše rozhodnutí - je věc zcela jiná.

  V tomto smyslu doporučuji obrátit se s vaším dotazem či popisem situace na specialisty Kliniky chorob koní na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně http://www.vfu.cz odkaz "vyhledávání lidí", kde naleznete kontakt např. na Petr J a h n (MVDr.) nebo na Zdeněk Ž e r t (MVDr.).

  Seriózní radu bude pravděpodobně velmi obtížné poskytnout bez klinického vyšetření koně.

  MVDr. K. Daniel
 • Petra Šmídová
  2008-10-29 13:33:09
  85.70.217.184

  Dobrý den, stále hledám po různých diskuzích a na internetu informace o odčervení a stále nenacházím to co bych chtěla vědět. Mám v plánu co nejdříve odčervit naše dva valachy. Naposled byli z jara roztokem od našeho veterináře. Nyní jsem byla za doktorem pro malá zvířata (ovšem také koňák) objednat pastu a objednali mi Panacur. Zajímalo by mne, jestli je tato pasta vhodná k podzimnímu odčervení a v případě že není, tak co koním aplikovat teď a v zápětí na jaře. Dočetla jsem se, že na Panacur, je u nás již vytvořena rezistence, tak jsem z toho trochu na pochybách, proto budu velice ráda za odpověď. Děkuji. S pozdravem P.Š.


  Odpovídající: MVDr. Jan Bernardy, MVDr. Karel Daniel

  V současné době je na trhu v ČR celkem široká paleta odčervovacích prostředků pro koně. Všeobecnou radou je tyto prostředky střídat, vzhledem k možnosti vývoje rezistence. Důležité je nepoužívat odčervovací prostředek s účinnou látkou stejné skupiny (bez ohledu na komerční název) příliš dlouho.

  Z dotazu není patrné jaké odčervovací prostředky byly používány v minulosti a jak dlouho. Proto by bylo nejlépe popsat situaci, včetně Vašich pochyb, Vašemu ošetřujícímu veterinárnímu lékaři, spolu s prosbou o návrh odčervovacího programu pro Vaše valachy pro  následující měsíce a roky. V rámci navrženého programu by bylo samozřejmě optimální účinné látky antihelmintik střídat.

  Při rozhodnutí o zařazení určitého produktu do programu je rovněž kromě možných rezistencí nutno brát v úvahu spektrum účinnosti antihelmintika, délku jeho účinnosti i účinnost aktivní látky vůči různým vývojovým stádiím parazitů.

  MVDr. K. Daniel
 
Komora veterinárních lékařů České republiky